1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Instagram DM Okundu Bilgisi Kapatma Nasıl Yapılır?

Instagram DM Okundu Bilgisi Kapatma Nasıl Yapılır?
0

Instagram’a gelen yeni özellik ile birlikte artık DM sohbetlerinde okundu bilgisini kapatabileceksiniz. Böylece mesajları gördüğünüz karşı tarafa belli edilmeyecek. Whatsapp ve Telegram gibi neredeyse tüm sohbet uygulamalarında bulunan bu özellik artık Instagram‘da da var. Instagram DM okundu bilgisi kapatma özelliği bu günden itibaren tüm kullanıcılara açıldı. Bunu nasıl yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız içeriği sonuna kadar okuyun.

Instagram’a gelen bu özellik yıllardır bekleniyordu. Artık okundu bilgisini kapatarak mesajların görüldü olmasını engelleyebileceğiz. Ancak tabii ki Whatsapp’ta olduğu gibi eğer okundu bilgisini kapatırsanız başkaları da sizin mesajınızı gördüğünde görüldü bilgisi alamayacaksınız. Bu nedenle tercih yaparken dikkatli olmakta fayda var. Şimdi gelelim bunun nasıl aktif edileceğine ve kullanılacağına.

instagram dm okundu bilgisi kapatma

Instagram DM Okundu Bilgisi Kapatma

Instagram’da da artık Whatsapp ve diğer uygulamalarda olduğu gibi DM’de okundu bilgisini kapatmanın bir yolu var. Yeni eklenen bu özellik ile birlikte yalnızca birkaç dokunuşta Instagram DM okundu bilginizi kapatabilirsiniz. Bunu yapmak aşağıda size hazırladığımız adımları tek tek uygulayın. Böylece okundu bilgisini rahatlıkla kapatabileceksiniz.

 1. İlk olarak Instagram uygulamanızın güncel olup olmadığından emin olun.

  App Store veya Play Store’a girerek uygulamanızın son sürümünün kurulu olduğundan emin olun. Eğer bir güncelleme var ise uygulamanızı güncelleyin.

 2. Instagram uygulamasını açın.

 3. Sağ alt kısımdan profil resminize tıklayarak profilinizi açın.

 4. Profilinizin sağ üst kısmında bulunan üç çizgi ikonuna tıklayın.

 5. Açılan menüden “Ayarlar ve Gizlilik” sekmesini açın.

 6. Bu kısma geldikten sonra ekranı biraz aşağı kaydırdığınızda ‘Mesajlar ve hikaye yanıtları’ kısmını göreceksiniz. Tıklayarak o bölüme giriş yapın.

 7. Burada açılan kısımda çevrimiçi durumunuzu ve okundu bilginizi kapatabileceğiniz 2 farklı yer bulunuyor. “Okundu bilgisini göster” bölümüne girdiğinizde tuşu istediğiniz gibi kapatıp açabilirsiniz. Tuş kapalı duruma geldiğinde okundu bilgileriniz karşı tarafa gösterilmeyecektir.

Yukarıdaki adımları birebir olarak uyguladığınızda yalnızca birkaç saniye içerisinde Instagram’da okundu bilginizi kapatabiliyorsunuz. İşte, Instagram DM okundu bilgisi kapatma işlemi aslında bu kadar kolay. Instagram üzerinden ayarlar kısmında yapacağınız birkaç işlemin ardından okundu bilginiz kapatılacaktır.

Okundu Bilgisi Kapandığında Ne Olur?

Instagram’da okundu bilginizi kapattığınızda yani Instagram DM okundu bilgisi kapatma işlemini uyguladığınızda artık size gönderilen DM mesajları okusanız bile karşı tarafa ‘görüldü’ ifadesi gösterilmeyecektir. Ancak aynı şekilde size de karşı tarafın mesajı okuduğu veya gördüğü bilgisi gösterilmeyecektir. Böylece Instagram’da artık okundu bilgilerini devre dışı bırakmış olacaksınız.

Instagram Görüldü Kapatma 2024

Instagram’da mesajları gördüğünüzde ‘görüldü’ olarak karşı tarafa belirtilmesini istemiyorsanız yukarıda hazırladığımız adımları birebir olarak uygulamanız gerekiyor. Bu adımları uyguladığınız takdirde artık görüldü bilginiz hiç kimseye iletilmeyecektir. Mesajları okusanız dahi karşı taraf bu mesajın okunup okunmadığını anlayamayacaktır. Dolayısıyla Instagram’da görüldü kapatmak için tek yapmanız gereken şey yukarıdaki adımları izleyerek ayarlar kısmından okundu bilgisini kapatmak olacaktır.

Ancak yukarıdaki yöntem ile birlikte görüldü bilginizi kapattığınızda artık siz de başkalarından görüldü bilgisi alamayacaksınız. Yani birisine bir mesaj gönderdiğinizde ve o kişi mesajınızı gördüğünde size de okundu bilgisi verilmeyecektir. Whatsapp’ta geçerli olan bu durum artık Instagram’a gelen bu özellikle birlikte Instagram’da da geçerli olacaktır.

Eğer sizin okundu bilginiz açık ise ancak gönderdiğiniz mesajlarda görüldü bilgisi görünmüyor ise, karşı taraf kendi ayarlarından okundu bilgisini kapatmış olabilir. Bu durumda sizin okundu bilgisi ayarınız aktif olsa bile o kişi kapattığından dolayı gönderdiğiniz mesajları okusa bile bundan haberdar olamayacaksınız.

Bu içeriğimizde sizlere Instagram DM okundu bilgisi kapatma işleminin kolay bir şekilde nasıl yapıldığını gösterdik. Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi bizlere yorumlar kısmından gönderebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir