1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Whatsapp Kaç Ay Kullanılmazsa Kapanır? Kaç Ay Sonra Silinir?

Whatsapp Kaç Ay Kullanılmazsa Kapanır? Kaç Ay Sonra Silinir?
0

Birçok sosyal medya platformunda etkin olmayan hesaplar belirli bir süre sonrasında silinir. Whatsapp‘ta da bu durum böyledir. Eğer hesabınıza belirli bir süre giriş yapılmazsa ve bir etkileşim gerçekleştirilmez ise, Whatsapp hesabı silinir. Bu içeriğimizde bu durumun detaylarından bahsedeceğiz. Whatsapp kaç ay kullanılmazsa kapanır, Whatsapp kaç ay sonra silinir gibi sorulara net olarak yanıt vereceğiz.

Whatsapp, uzun süre boyunca herhangi bir etkileşim göstermeyen hesapları siliyor. Bu durum sadece Whatsapp’ta değil, birçok sosyal medya platformunda da aynı. Genellikle uzun süre boyunca aktif olmayan hesaplar silinir. Bu durumda Whatsapp tarafındaki kişinin tüm verileri de silinir tabii ki. Peki bu işleyiş nasıl oluyor gelin buna bir bakalım, Whatsapp kaç ay kullanılmazsa kapanır sorusunu sizin için araştırıp yanıtladık.

whatsapp kaç ay kullanılmazsa kapanır

Whatsapp Kullanılmazsa Silinir mi?

Whatsapp hesabınız çok uzun bir süre boyunca hiç kullanılmazsa hesabınız silinir. Bunun için belirlenmiş bir süre vardır. Bu süreden aşağıdaki başlıkta bahsettik. Bu süre boyunca Whatsapp’ta hiç bir etkinliği olmayan hesaplar siliniyor. Kişinin yerel olarak cihazında sakladığı veriler silinmez ancak Whatsapp tarafındaki kullanıcıya ait tüm veriler siliniyor. Kişi yeniden hesap açmak istediğinde, cihazında sakladığı verileri kullanarak devam edebilir ancak Whatsapp tarafında eski verilerine ulaşamaz.

Genellikle güvenlik sebebiyle böyle bir şey yapılmaktadır. Numaranın başka bir kişiye geçmesi gibi durumlarda güvenlik sorunu yaşanmaması için, Whatsapp aktif olmayan hesapları tamamen siliyor. Eğer numaranızın değişmesi durumunda 2 yıl sonra eski numaranız başka bir kişi tarafından satın alındığında hesabınız silinmemiş olursa, kişi o numarayla sizin hesabınızı kullanmaya devam edebilir. Bu da, büyük bir güvenlik sorunu olacaktır. Whatsapp kaç ay kullanılmazsa kapanır sorusunun yanıtı da burada devreye giriyor.

Whatsapp Kaç Ay Kullanılmazsa Kapanır?

Whatsapp, etkin durumda olmayan hesapların 120 gün boyunca herhangi bir etkileşimde bulunmadığı taktirde hesabın kalıcı olarak silineceğini açıkladı. Kullanıcıların gizliliğini korumak amacıyla yapılan bu aktivitede, 120 gün yani 4 ay boyunca Whatsapp’a bağlanmayan hesaplar tamamen siliniyor. Böylece, numara değişikliği gibi durumlarda kullanıcının verileri hiç bir şekilde başkasının eline geçmiyor.

whatsapp kaç ay kullanılmazsa kapanır

Eğer cihazınızda Whatsapp duruyorsa ancak 4 ay boyunca herhangi bir internet bağlantınız olmaz ise, bu durumda da ne yazık ki Whatsapp hesabınız silinecektir. Çünkü Whatsapp’a 4 ay boyunca hiç bir şekilde bağlanmayan hesaplar bu durum kapsamında siliniyor. Ancak cihazınızda verileriniz saklı ise; yani Whatsapp’ı silmediyseniz, fotoğraflar ve videolar duruyor ise yeniden Whatsapp’ı kurduğunuzda eski verilerinize ulaşabilirsiniz. Whatsapp kaç ay kullanılmazsa kapanır sorusuna da bu şekilde yanıt vermiş olduk. Ancak cihazınızda da herhangi bir veri yoksa ve yeniden Whatsapp’ı kurmak istiyorsanız bu durumda herhangi bir verinize ulaşamazsınız. Yedekler hariç tabii ki.

Otomatik Silinen Hesap Kurtarılabilir mi?

Ne yazık ki, Whatsapp 120 gün boyunca bir etkileşimde bulunmayan hesapları kalıcı olarak siliyor. Bu nedenle de o hesaplardaki verilere ulaşmak artık mümkün olmuyor. Yalnızca eğer cihazda bulunan yerel veriler silinmediyse o veriler ile Whatsapp kullanılmaya devam edilebiliyor. Ancak internet ortamında kullanıcının verileri artık saklanmıyor ve ulaşılamaz hale geliyor. Bunun nedeni de yukarıda da belirttiğimiz üzere tamamen gizlilik.

Kullanıcının gizliliğine önem veren Whatsapp, ilerleyen zamanlarda numaranın başkasının eline geçme ihtimalini düşünerek 4 ay boyunca bir etkileşimde bulunmayan hesapları siliyor. Böylece, siz numaranızı değiştirdiğinizde ve 2 yıl sonra bu numarayı başkası aldığında Whatsapp’ı kurarak sizin verilere erişmesini engelliyor. Böylece numaranızı yeni alan kişi hiç bir verinizi göremez ve sizin Whatsapp hesabınızı kullanmaya devam edemez. Whatsapp’ın hesabınızı silme nedeni tamamen budur.

Bu içeriğimizde Whatsapp kaç ay kullanılmazsa kapanır sorusuna detaylı olarak yanıt verdik. Kısa bir özet geçecek olursak Whatsapp’a 120 gün boyunca bağlanmazsanız hesabınız silinecektir. 120 gün yani 4 ay boyunca hiç bir cihazdan Whatsapp’a bağlanılmayan hesaplar gizlilik ve güvenlik açısından silinmektedir. Whatsapp’ın bu konudaki açıklamalarını buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Bu konudaki tüm detaylara içeriğimizde yer verdik.

İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizler ile paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Ayrıca eklemek istediğiniz bir nokta olursa yine yorumlarda yazmaktan çekinmeyin. Diğer ziyaretçilerimiz de sizlerin tecrübelerinden böylelikle faydalanabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir