1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Whatsapp Görüntülü Konuşmada İnternet Kimden Gider? (2024)

Whatsapp Görüntülü Konuşmada İnternet Kimden Gider? (2024)
0

Whatsapp görüntülü konuşmada internet kimden gider sorusu görüntülü konuşma yapan birçok Whatsapp kullanıcı tarafından merakla araştırılan bir soru. Eğer Whatsapp‘ta sık sık görüntülü konuşma yapıyorsanız, internet kullanımı konusunda tedirgin oluyor olabilirsiniz. Burada da devreye bu soru giriyor. Görüntülü konuşma sırasında kimin interneti harcanır gelin birlikte inceleyelim.

Whatsapp uygulamasında uzun süredir görüntülü konuşma özelliği aktif. Hatta şu anda Whatsapp Web için bile görüntülü konuşma özelliği getirildi. Sık kullanılan bir özellik olan Whatsapp görüntülü konuşma özelliği, normal aramaya göre fazla internet harcadığından dolayı bazı kullanıcılar tarafından tercih edilmeyebiliyor. Bazı kullanıcılar ise görüntülü konuşma sırasında kimin internetinin harcandığını merak ediyor..

whatsapp görüntülü konuşmada internet kimden gider

Whatsapp Görüntülü Konuşma Ne Kadar İnternet Yer?

Whatsapp uygulamasında yapacağınız görüntülü konuşmalar dakikada 5-6 MB kadar bir internet harcaması yapmaktadır. Ortalama olarak 1 saatlik bir görüntülü konuşma yaptığınızda 300 ila 350 MB arasında bir internet harcaması yapmış olacaksınız. Tabii ki bu bağlantının kalitesine ve diğer faktörlere göre değişebilmektedir. Ancak genel olarak internet harcama oranları bu şekildedir.

Oldukça sık kullanılan görüntülü konuşma özelliğinin daha az internet harcaması ve daha hızlı çalışması için Whatsapp bu özellik üzerinde optimizasyon çalışmaları yapıyor. Tabii ki de bu çalışmalar sizin internet harcama oranınızı azaltıyor. Ancak şu anda belirttiğimiz gibi 1 saatlik görüntülü konuşma yaparsanız yaklaşık 350 MB internet harcaması yapmış olacaksınız. Aslında bu görüntülü konuşmalar için oldukça az bir miktar.

Tabii ki bu rakamlar tahmini rakamlardır. Elde ettiğimiz tecrübelere göre tahmini ve ortalama bir internet harcaması belirledik. Cihazınıza, konumunuza, bağlantı kalitenize ve diğer faktörlere göre görüntülü konuşma sırasında harcadığınız internet miktarı farklılık gösterebilir. Ancak belirttiğimiz miktarların çok fazla üstüne çıkmayacaktır. Ortalama olarak bu sayılara yakın olacaktır.

Whatsapp Görüntülü Konuşmada İnternet Kimden Gider?

Whatsapp’ta normal aramada ya da görüntülü konuşmada her iki tarafında internete bağlı olması gerektiğinden dolayı iki tarafın da interneti harcanmaktadır. Normal aramalardaki dakika harcaması gibi tek taraflı bir harcama gerçekleşmemektedir. Hem arayan kişi, hem aranan kişi Whatsapp görüntülü konuşma sırasında internet harcamaktadır. Bu nedenle, kimin aradığının herhangi bir önemi yoktur. Görüntülü konuşma süreci boyunca iki tarafında interneti eşit derecede kullanılmaktadır.

Konuşma sırasında her iki tarafta kendi görüntüsünü karşı tarafa iletip, karşı tarafın görüntüsünü kendi cihazına indirir. Bu nedenle iki tarafta hem upload hem download işlemi yapar. Böylece iki cihaz da aynı derecede internet harcamış olur. Arayan kişi veya aranan kişi arasında harcama farkı pek fazla olmaz. İki tarafta ortalama dakikada 5-6 MB internet harcayacaktır.

Whatsapp Sınırsız İnternet Görüntülü Konuşma Dahil mi?

Evet, genellikle Whatsapp için sınırsız olarak verilen internet paketlerine görüntülü konuşma da dahil olur. Yalnızca mesajlaşma ve görüntülü konuşma değil; Whatsapp’ta yapabileceğiniz tüm işlemler bu internet paketine dahildir. Sohbet mesajları, sohbet esnasındaki dosya, konum, fotoğraf, video vb. paylaşımı, Sesli Arama ve Görüntülü Arama hizmetleri bu faydaya dahildir. Böylelikle, eğer sınırsız Whatsapp internetine sahipseniz, istediğiniz kadar görüntülü konuşma yapabilirsiniz. Normal internet paketinizden herhangi bir harcama yapılmayacaktır. Eğer sınırsız Whatsapp paketiniz var ise bu durum geçerlidir.

Bu içeriğimizde Whatsapp görüntülü konuşmada internet kimden gider sorusuna yanıt verdik. Detaylı olarak işleyişin nasıl gerçekleştiğinden bahsettik. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizim ile paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Ayrıca ekleme yapmak isterseniz, diğer ziyaretçilerimizin de faydalanabilmesi için bilgilerinizi yine yorumlarda yazabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir