1. Anasayfa
 2. Gündem
Trendlerdeki Yazı

Martı TAG Sürücüsü Nasıl Olunur? Yaş Sınırı Nedir? Ne Kadar Kazandırır?

Martı TAG Sürücüsü Nasıl Olunur? Yaş Sınırı Nedir? Ne Kadar Kazandırır?
1

Martı TAG sürücüsü nasıl olunur sorusu gündemde. Türkiye’nin en başarılı girişimlerinden biri olan Martı, çıkarmış olduğu paylaşımlı yolculuk sistemi TAG ile gündemden düşmüyor. Martı TAG kullanıcıları ve sürücüleri bu sistemden oldukça memnun. Dünyanın birçok yerinde olan paylaşımlı yolculuk sistemini Türkiye’ye getiren Martı TAG’ın bir sürücüsü olarak para kazanmak isteyenler için detaylı şekilde nasıl sürücü olunacağını anlattık. Bu içeriği okuduktan sonra Martı TAG sürücüsü olmaya hazır olacaksınız.

Martı TAG sürücüleri yolun uzunluğuna ve bölgedeki talebe göre değişiklik gösteren kazançlar elde edebiliyor. Koşulları karşılayan her kullanıcı Martı TAG sürücüsü olabilir ve gelir elde etmeye başlayabilir. Bu içeriğimizde de sizlere bu Martı TAG olayının tüm detaylarını ince ince anlatacağız. Martı TAG sürücüsü nasıl olunur beraber öğreneceğiz. Yazıyı sonuna kadar okuduğunuzda aklınızda herhangi bir soru işareti kalmayacak.

martı tag sürücüsü nasıl olunur

Martı TAG Nedir?

Türkiye’nin gündemine başarısıyla oturan ve büyük yatırımlar almış Martı şirketi, Martı TAG isimli projesini hayata geçirdi. 2018 yılında Oğuz Alper Öktem tarafından kurulan Martı şirketinin TAG sistemi paylaşımlı yolculuk sistemini Türkiye’ye getirmeyi amaçlamaktadır. Uygulamanın asıl amacı, herhangi bir sürücünün gideceği güzergah üzerinden gidecek olan herhangi bir yolcuyu ücret karşılığında aracına alarak gelir elde etmesini sağlamaktadır. Bu şekilde hem sürücü gelir elde edebiliyor hem de yolcu çok daha uygun maliyetle gideceği yere hızlı bir şekilde ulaşım sağlayabiliyor. Güvenliği ve konforu yüksek seviyede tutan Martı, TAG sistemi ile İstanbul’da hizmet vermeye devam ediyor. İlerleyen zamanlarda tüm Türkiye’de hizmet verilmesi amaçlanmaktadır. Martı TAG sürücüsü nasıl olunur diyenler için tüm detayları tek içerikte topladık.

Martı TAG Sürücüleri Ne Kadar Kazanıyor?

TAG sürücülerinin günlük veya aylık kazancı değişiklik gösterir. Her sürücünün güzergahı, yolcunun gideceği yolun uzunluğu, talep ve benzeri tüm faktörlere bağlı olarak Martı TAG sürücülerinin kazançları farklılık göstermektedir. Bu nedenle bir TAG sürücüsünün net kazancını tahmin etmek mümkün olmasa da, binlerce sürücünün yalnızca TAG sürücülüğü yaparak evini ve ailesini geçindirdiğini biliyoruz. Tabii ki her Martı TAG sürücüsü farklı tutarlarda gelir elde ediyor. Şu anda Oğuz Alper Öktem tarafından son açıklanan verilere göre 131 bin Martı TAG sürücüsü olduğu biliniyor.

Martı TAG Sürücüsü Nasıl Olunur?

Martı TAG sürücüsü olmak aslında oldukça basittir. Yalnızca sürücüler için özel hazırlanan Martı uygulamasını indirmeniz ve Sürücü Ol butonuna tıklayarak başvuru yapmanız gerekmektedir. Tabii ki, sürücü olmak için bazı şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir. Bu şartları ve başvuru için gereken belgeleri aşağıda farklı başlıklar altında sizlere en ince detayına kadar anlattık.

Martı TAG sürücüsü olmak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir.

 1. Martı TAG sürücüsü başvurusunu yapmak için ilk olarak ‘TAG Sürücü’ uygulamasını indirin.

  Play Store’dan indirmek için buraya tıklayın.
  App Store’dan indirmek için buraya tıklayın.

 2. Martı TAG Sürücü uygulamasını açın.

  thumbnail

  Uygulamayı açtığınızda ilk olarak bu ekran ile karşılaşacaksınız. Ekranda bulunan kısma telefon numaranızı girerek ilk olarak telefon numaranızı doğrulamanız gerekiyor. Ayrıca alt kısımda bulunan kullanıcı sözleşmesi, aydınlatma metni vb. gibi sözleşmeleri onaylamanız gerekiyor.

 3. Devam Et butonuna tıkladığınızda telefon numaranıza SMS gönderilecektir. Gelen SMS’teki kodu uygulamaya girerek hesabınızdaki telefon numaranızı doğrulayabilirsiniz.

 4. Numaranızı doğruladıktan sonra sizden kişisel bilgileriniz ve hangi şehirde sürücü olmak istediğiniz sorulacaktır.

  thumbnail

  Bu ekranda kişisel bilgilerinizi ve hangi şehirde sürücülük yapmak istediğinizi girmeniz gerekiyor. Kişisel bilgilerinizi doğruladıktan sonra sürücü başvurusu için gerekli diğer adımlara devam edebiliyorsunuz.

 5. Kişisel bilgilerinizi doğruladıktan sonra sizden diğer doğrulama işlemleri istenecektir.

  martı tag sürücüsü nasıl olunur

  Yukarıdaki listede de gördüğünüz gibi; araç bilgilerinizi, ehliyetinizi, ruhsatınızı ve sabıka kaydınızı TAG’a göndermeniz gerekmektedir. Bu bilgileri de gönderdiğinizde artık TAG sürücülüğü için gerekli başvuruyu oluşturmuş olacaksınız. Başvurunuz onaylandığında artık rahatlıkla TAG sürücülüğü yapabileceksiniz.

Yukarıdaki listede yer alan tüm adımları tek tek uyguladığınızda artık TAG sürücüsü olmaya hazır hale geleceksiniz. Ancak tabii ki de başvurunuzun onaylanması için bazı şartlar mevcut. Takdir edersiniz ki her isteyen Martı TAG sürücüsü olamıyor. Yolculuğun güvenli ve konforlu olması adına TAG sürücüleri özenle seçiliyor. Martı TAG sürücüsü nasıl olunur kısmında başvuru sürecinden bahsettik. Şimdi ise gerekli şartlardan bahsedelim.

Martı TAG Sürücü Olma Şartları 2024

Elbette ki Martı TAG sürücüsü olmanız için birtakım şartları sağlıyor olmanız gerekiyor. Bu koşullar aslında çok da zorlayıcı koşullar değildir. Aşağıdaki şartlara uyan her kullanıcı başvuru yaptığı taktirde Martı TAG sürücüsü olabilecektir.

 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • En az B sınıfı ehliyete sahip olmak.
 • En az 3 yıllık aktif ehliyete sahip olmak.
 • Temiz sabıka kaydına sahip olmak.
 • Trafik kurallarına ve yönetmeliklerine hakim olmak.
 • Dürüst ve güvenilir bir profile sahip olmak.

Evet, Martı TAG sürücüsü olmak için gereken şartlar sadece bunlardır. Buna göre 18 yaşını doldurmuş olan, en az 3 yıldır aktif olarak B sınıfı ehliyete sahip olan, sabıka kaydı temiz olan ve trafik kurallarına hakim olan tüm sürücüler kolaylıkla TAG sürücülüğüne başvurabilir. Eğer bu şartları karşılıyorsanız TAG Sürücü uygulamasını indirerek başvurunuzu hemen yapmanızı tavsiye ederiz.

En çok sorulan sorulardan birisi de, bu konudaki yaş sınırı olmuştur. Martı TAG sürücüsü olmak için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Ancak tek şart tabii ki de yaş değildir. Yukarıdaki listede yer alan tüm şartların aday tarafından karşılanıyor olması gerekmektedir.

Martı TAG Sürücü İstenilen Belgeler

Martı TAG sürücüsü olmak için şartları karşıladığınıza dair bazı belgeleri TAG’a göndermeniz gerekiyor. Başvuru sürecini tamamlamak için sizden istenilen belgeleri eksiksiz olarak uygulama üzerinden göndermeniz gerekir. Belgeleri gönderdiğinizde başvurunuz incelenerek size uygun geri dönüş sağlanır. TAG sürücülerinden istenilen belgeler ise şu şekildedir;

 • B sınıfı ehliyete sahip olduğunuzu gösteren bir sürücü belgesi
 • Adli sicil kaydı
 • Kimlik belgeniz
 • Araç ruhsatınız

Yukarıdaki belgeler ile kimliğinizi, aracınızı ve güvenilirliğinizi doğrulamanız gerekiyor. Bu belgeleri göndererek TAG sürücü başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Günümüzde Martı TAG sürücüsü nasıl olunur diye merak edenlerin bir çoğu istenilen belgeleri tam olarak bilmiyor.

Martı TAG Sürücü Komisyon Oranları (2024)

Martı TAG sürücülerinden herhangi bir komisyon alınmaz. Martı’nın resmi web sitesinin TAG sayfasında yer alan bilgilere göre Martı, TAG sürücülerinden hiç bir komisyon talep etmemektedir. Sayfada yer alan ifadeler şu şekildedir; “*TAG ile yapılan tüm yolculuklar hatır taşımacılığı kapsamında gerçekleşmektedir. Martı hiçbir komisyon almaz.” Buna göre, Martı’nın TAG sürücülerinden bir komisyon almadığı açıklanmış durumdadır. Ancak sürücülerden başvuru esnasında bir başvuru ücreti talep edilmektedir.

Martı TAG Sürücü Başvuru Ücreti Ne Kadar? (2024)

TAG sürücülerinin başvuru yaparken bir başvuru ücreti ödemesi gerekmektedir. Bu başvuru ücreti Martı tarafından 200 TL olarak belirlenmiştir. Başvuru süreci tamamlanırken adaydan 200 TL başvuru ücreti alınır. TAG sürücüsü olmak ve gelir elde etmek için bu ücretin ödenmesi gerekmektedir, aksi takdirde başvuru tamamlanamadığından dolayı sürücü adaylarının başvurusu geçersiz olacaktır. Başvuru yapmak için Martı TAG sürücüsü nasıl olunur başlığının altındaki adımları takip edin.

Martı TAG Sürücü Yasal mı?

Martı uygulamasının çıkarmış olduğu Martı TAG, Anayasanın ‘Hatır taşımacılığı’ maddesine bağlı olarak çalışmaktadır. Martı CEO’su Oğuz Alper Öktem, yaptığı açıklamada bu anayasaya uygun olarak sistemin çalıştığını ve her şeyin yasal olduğunu belirtti. Tek Araçla Gidelim sloganıyla kurulan TAG, Oğuz Alper Öktem’in açıklamalarına göre yasalara uygun şekilde çalışmaktadır.

Bu içeriğimize tüm detaylarıyla beraber Martı TAG sürücüsü nasıl olunur ondan bahsettik. Aklınıza takılan bir soru olursa bize yorumlar kısmından sorunuzu iletebilirsiniz. Ayrıca içerik hakkındaki görüş ve önerilerinizi de yorum olarak gönderebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir