1. Anasayfa
 2. Gündem

Meysu Cola Helal Mi? Caiz Mi?

Meysu Cola Helal Mi? Caiz Mi?
0

Meysu Cola, Coca Cola’ya rakip olarak çıkartılan yerli ve milli içecek markasıdır. Tadı ve lezzeti ile kısa süre içerisinde yüz binlerin evinin sofrasında yerini almıştır. Dünyada lider olan Coca Cola’nın yerli alternatifini arayan kullanıcılar artık Meysu Cola ile bu arayışa çözüm bulmuşlardır. Meysu Cola tüketmek isteyen vatandaşlar Meysu Cola helal mi? Meysu Cola caiz mi? sorusunu sormaya başladı.

Meysu Cola, Meysu tarafından yerli içecek markasıdır. Coca Cola’nın rakibi olan Meysu Cola helal mi? Haram mı? soruları sosyal medyada merak konusu haline geldi. Kola hakkında sosyal medyada birçok gerçeği yansıtmayan haberler ortaya çıktı. Bu asılsız iddialar tüketicilerin kafasında soru işaretleri oluşmasına sebep oldu. Peki, bu iddialar ne kadar doğru?

Bu içeriğimizde Meysu Cola helal mi? Haram mı? Caiz mi? sorularını cevaplandıracağız. Meysu Cola hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını bu yazımızda paylaşacağız. İşte Meysu Cola hakkındaki tüm detaylar, hadi içeriğimize geçelim.

Meysu Cola Helal Mi?

Dünya lideri Coca Cola’nın rakibi olarak çıkartılan yerli Meysu Cola tüketmek isteyen vatandaşların aklında Meysu Cola helal mi? Haram mı? soruları bulunmakta. Meysu Cola, tadı ve lezzeti ile kısa sürede çok popüler hale geldi. Tadı ve lezzetine ek olarak uygun fiyat politikasıyla birlikte market raflarında yerini almaktadır. Yerli kola markamız Meysu Cola, Türkiye’den sonra yurt dışına açılmayı hedefliyor. Global pazarda Coca Cola’yı tahtından etmek için birçok ülkeye hali hazırda ihracat gerçekleştirmeye başladı bile. Peki, Meysu Cola helal mi?

Meysu Cola, Diyanet’in açıklamasına göre helal olarak gözükmektedir. Diyanet’in gazlı içecekler konusundaki açıklaması ve hadisler şu şekildedir:

Hz. Muhammed (SAV) hadislerinde sarhoşluk veren bütün maddelerin tüketilmesi kesin bir şekilde yasaklanmıştır. Hz. Muhammed (SAV), “Sarhoşluk veren her içki haramdır. (Buhari, Vudu, 71; Edeb, 80; Müslim, Eşribe, 7)” ve “Çoğu sarhoşluk veren şeyin azı da haramdır. (Ebu Davud, Eşribe, 5; Tirmizi, Eşribe, 3)” buyurmuştur. Türkiye Cumhuriyeti’nde alkolsüz içecekler; “meyveli içecek, meyveli şurup, aromalı içecek, aromalı şurup, meyveli içecek tozu, aromalı içecek tozu, aromalı doğal mineralli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik ve aromalı suyu kapsar.” şeklinde sıralanmaktadır. Bu itibarla, söz konusu gazlı içeceklerin alkollü içecekler sayılamayacağına karar verildi.

Meysu Cola’da gazlı içecekler kategorisinde bulunduğu için alkollü içecek değildir. Meysu Cola’nın içeriğinde de alkol bulunmamaktadır. Sorumuzun cevabı yukarıda da açıklandığı üzere Meysu Cola helaldir. Haram değildir. Peki, caiz midir? Gelin bakalım.

meysu cola helal mi

Meysu Cola Caiz Mi?

Meysu Cola hem helal hem de caizdir. Meysu Cola’yı rahatlıkla tüketebilirsiniz. Diyanet’in açıklamasına göre Meysu Cola içmekte hiç mahzur yoktur. Meysu Cola, dünya lideri Coca Cola’ya rakip olarak çıkartılan yerli içecek markasıdır. Tadı ve lezzeti ile ülkemizde kısa sürede çok popüler hale gelmeyi başarmıştır.

Meysu Cola, Kayseri merkezli yerli kola markasıdır. Meysu Cola kimin? Sahibi kim? konularında detaylı bilgi öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Meysu Cola, uygun fiyat politikası sayesinde birçok tüketicinin tercih sebebi haline geldi. Hem yerli olması hem fiyatı ile müşterilerin gözdesi haline geldi. Meysu Cola fiyatı nedir? Hangi marketlerde satılıyor? içeriğimizden detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bu içeriğimiz de Meysu Cola helal mi? Meysu Cola caiz mi? sorularını cevaplandırdık. İçeriğimiz hakkındaki soru, görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Ayrıca eklemek istediğiniz bir şey var ise, yine yorumlar kısmından yazımıza ekleme yapabilirsiniz. ‘Ne Alaka‘ diyeceğiniz enteresan içeriklere de sitemizden ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (0)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir