1. Anasayfa
 2. Sağlık

Gainer Alerji Yapar Mı? Yan Etkileri Nedir? 2024

Gainer Alerji Yapar Mı? Yan Etkileri Nedir? 2024
0

Gainer alerji yapar mı? Yan etkileri nedir soruları sosyal medyada merak konusu haline geldi. Gainer yani karbonhidrat tozu kullanmak isteyen kişiler bu gıda takviyelerinin yan etkilerini ve alerji yapıp yapmayacağını merak ediyor. Gainer, kişinin kilo almasına yardımcı olur ve kalori açığını kapatmasını destekler. Yemeklerden alamadığınız kaloriyi gainer yani karbonhidrat tozu ile kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bazı kişiler gainer yani karbonhidrat tozu kullandıklarında alerji olduklarını bazıları ise tam tersine hiçbir yan etki ya da alerji gibi durumlarla karşılaşmadığını dile getirdi. Bu içeriğimizde Gainer ile alakalı merak edilen tüm soruları cevaplandıracağız. Hadi, içeriğimize geçelim.

Gainer yani karbonhidrat tozu, kilo almak isteyen ya da kalori açığı olan insanlar tarafından sıkça kullanılan bir supplementtir. Gainerın içeriği sayesinde düzenli ve doğru kullanımda kilonuzda ciddi manada artışlar görebilirsiniz. Bazı kişilerde karbonhidrat tozunun içerdiği besin grupları sebebiyle vücutları alerjik reaksiyon gösterebiliyor. Bazı kişilerde ise bu durum tam tersi. Peki, Gainer alerji yapar mı? Yan etkileri nedir? 2024 İşte tüm detaylar…

Gainer Alerji Yapar Mı?

Gainer yani karbonhidrat tozu içerisinde birçok besin çeşidi bulundurmaktadır. Bu sebeple içerisinde bulunan besin gruplarından herhangi birisine bir alerjiniz olduğu zaman doğal olarak vücudunuz da buna tepki göstermektedir. Bu sebeple kişiler Gainer alerji yapıyor algısı düşüncesine girerler fakat içerisinde bulunan besinlere alerjisi olduğundan dolayı alerji yapması oldukça doğal ve normal durumdur. Eğer içerisinde bulunan besin gruplarından herhangi birine alerjiniz varsa Gainer kullanmanız önerilmez ya da uzman bir doktora başvurarak, doktor gözetimi altında kullanabilirsiniz.

Bazı kişiler Gainer yani karbonhidrat tozunun kendilerinde alerji yaptığını söylerken, bazı kişiler ise tam aksine hiçbir yan etki olmadığını dile getiriyor. Bu alerji ve yan etki olayı kişiden kişiye göre değişkenlik gösteren bir durumdur. Kişinin gainerın içindeki herhangi bir besin grubuna alerjisi olabilir. Bu sebeple vücudu alerjik reaksiyon gösterebilir. Peki, Gainer yani karbonhidrat tozunun içindekiler nedir?

Karbonhidratlar; (Maltodekstrin, Dekstroz), Protein (Whey Proteini Konsantre Peynir Altı Suyu), Yağı Azaltılmış Kakao Tozu, Kreatin Monohidrat, L-Glutamin, Taurin, Vitamin ve Mineral Karışımı (Kalsiyum, Vitamin C, Vitamin B3, Çinko, Vitamin B6, Vitamin B2, Vitamin B1, Folik Asit, Vitamin B12), Doğala Özdeş Çikolata Aroması. Alerjenler: Süt ürünleri içerir. Aroma kaynaklı sülfit ve gluten içerebilir. Kaynağı whey proteini olan fenilalanin içerir.

gainer alerji yapar mı

Gainer Yan Etkileri Nedir?

Gainer yan etkileri nedir sorusu birçok Gainer kullanıcısı ya da kullanmak isteyen kişiler tarafından araştırılıyor. Gainer, bildiğiniz bir hastalığınız yoksa ya da sağlıklıysanız yan etkisi ile karşılaşmazsınız. Sağlık uzmanlarına göre gainerların aşırı tüketimi sağlıksız kilo alımına, böbrek hasarına, ishale, karaciğer ve mide problemlerine yol açabildiğini söylüyor. Bu etkiler gainerın abartılı ve aşırı tüketiminden kaynaklı olabilecek şeyler. Gainerların kutusunun üzerindeki kullanım rehberine göre kullandığınız takdirde sağlık sorununuz yoksa herhangi bir sorun olmayacaktır. Bununla birlikte, gainerların süt ya da soya gibi besinler içerebilmeleri bazı kişilerde alerjik reaksyonlara neden olabilir. Bu tür alerjisi olan kişiler, gainer yani karbonhidrat tozu kullanmadan önce ürünün içerdiği besin gruplarını kontrol etmeli ve uzman bir doktora danışmalıdır.

Sonuç

Kısacası bu içeriğimizde Gainer alerji yapar mı? Yan etkileri nedir sorusunun cevabını detaylı bir şekilde açıkladık. Bu içeriğimiz hakkındaki görüş, düşünce ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı unutmayınız. Daha fazla bu tarz ‘Ne Alaka?’ diyeceğiniz diğer içeriklerimize de Alakasız sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir