1. Anasayfa
 2. Gündem

Threads Neden Kapanacak? Türkiye’den Neden Çekiliyor?

Threads Neden Kapanacak? Türkiye’den Neden Çekiliyor?
0

Threads neden kapanacak sorusu gündemde. Rekabet Kurumu’nun geçtiğimiz günlerde başlattığı incelemelerin ardından Threads’ın Türkiye’den çekilmesine karar verildi. Meta’nın yeni kurmuş olduğu Threads platformu çok fazla tutulmasa da aktif yüz binlerce kullanıcıya sahipti. Tabii ki Meta’nın diğer uygulamaları hizmet vermeye devam edecek ancak Threads bir süreliğine Türkiye’den çekilmek zorunda kalacak. Olayla ilgili tüm açıklamaları ve detayları sizler için derledik.. Threads Türkiye’den neden çekiliyor? İşte tüm detaylar…

Instagram’ın bir alt uygulaması sayılabilecek olan Threads açıldığı anda 1 günde 30 milyon kullanıcıya ulaşmıştı. Gerek Türkiye gerekse tüm dünyada bir anda popülerleşen bu uygulama zamanla popülerliğini kaybetti. Ancak şu anda günlük ortalama 8 milyon aktif kullanıcısı bulunmaya devam ediyor. Ancak son zamanlarda yaşanan incelemeler ve alınan kararların ardından Threads Türkiye’de hizmet vermeyi durdurmak zorunda kaldı. Threads neden kapanacak? Peki neler oldu? Bu süreçte neler yaşandı? Gelin birlikte bakalım…

threads neden kapanacak

Olaylar Nasıl Başladı?

Rekabet Kurumu, Meta’nın sosyal medya platformlarıyla ilgili bir inceleme başlatmıştı. Bu incelemelerin sonucunda şirketin Instagram ve Threads arasındaki veri paylaşımını ele alan Rekabet Kurumu, bu konuda bir soruşturma başlattı ve neticesinde bir karar aldı. Bu kararla birlikte Threads ne yazık ki Türkiye’den çekilme kararı almak zorunda kaldı.

Threads mobil uygulamasına girdiğinizde Threads’ın bu konu hakkındaki açıklamasıyla karşılaşıyorsunuz. Türkiye’den çekileceğini duyuran Threads bilgilerinizi indirmenize ve verilerinizi kurtarmanıza olanak sağlıyor. Peki Threads neden kapanacak gelin detaylıca kararı inceleyelim.

Threads Neden Kapanacak?

Rekabet Kurumu Meta Platforms Inc. hakkında Threads ve Instagram uygulamalarının arasındaki veri aktarımı şüphesiyle soruşturma başlatmıştı. Instagram hesabına bağlı olarak açılan Threads hesaplarına kullanıcı onayı alınmaksızın veri aktarımı yapılması nedeniyle geçici tedbir kararı alındı. Soruşturma tamamlanana kadar tedbir amaçlı Threads’ın Türkiye’de hizmet vermesine izin verilmeyecek. Rekabet Kurumu, ilgili kararı sosyal medya hesabından duyurdu. Alınan karar hakkındaki dosyayı incelemek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Threads Ne Zaman Kapanacak?

Threads bu konuda bir açıklamada bulundu. Yapılan açıklamada “Rekabet Kurmunun kararı nedeniyle, Threads 29 Nisan 2024 tarihinden itibaren Türkiye’de kullanılamayacak.” ifadeleri kullanıldı. Alınan kararla birlikte önümüzdeki haftalardan itibaren Threads Türkiye’den çekilmek zorunda kalacak. Aynı zamanda Türkiye’deki hesapların hepsi devre dışı bırakılacak. Threads’ın açıklamasının tam halini görmek için aşağıdaki görseli inceleyebilir ya da Threads uygulamasını açabilirsiniz. Uygulamaya girdiğinizde karşınıza şöyle bir metin çıkıyor..

threads ne zaman kapanacak

Geçici tedbir kararına yönelik Threads yakında geri dönmeyi umduklarını da belirtti. Rekabet Kurumu’nun soruşturması tamamlandığında ve son karar alındığında ne olacağını hep birlikte göreceğiz. Threads neden kapanacak sorusuna hem Rekabet Kurumu’ndan hem de Meta’dan gelen açıklamalar yeterli cevabı verdi.

Threads Türkiye’den Neden Çekiliyor?

Meta Platforms Inc, (META) ve Threads hakkında alınan kararın tam açıklaması Rekabet Kurumu tarafından X platformundan yapıldı. Yapılan açıklamalar Threads neden kapanacak sorusunu yanıtladı. Karar dosyasını paylaşan Rekabet Kurumu, şu ifadeleri kullandı;

“META Platforms, Inc. (META) hakkında, Threads ve Instagram uygulamalarını bağlamak suretiyle hâkim durumunu kötüye kullandığı şüphesi üzerine başlatılan soruşturmada geçici tedbir kararı verildi (Geçici Tedbir Kararı). META’nın, Instagram hesaplarına dayalı Threads profili oluşturan kullanıcıların verilerini, kullanıcılara onay seçeneği sunmaksızın birleştirmesinin; soruşturma tamamlanana kadar telafisi güç zararlara yol açacağı değerlendirildi. META’nın pazarda uzun yıllardır faaliyet göstermesi sebebiyle kapsamlı ve detaylı bir veri birikimine sahip olduğu, META’nın sahip olduğu kullanıcı tabanın büyüklüğü ve çeşitliliğinin, reklamverenler bakımından META hizmetlerini cazip hale getirdiği, Bu durumun, META’ya hizmet geliştirme amacıyla daha fazla kaynak ayırabilmesine imkân sağladığı ve rakiplerin reklam verenlere ve dolayısıyla finansal kaynaklara erişimini zorlaştırdığı, bu çerçevede META’nın faaliyetlerinin pazarda giriş engeli oluşturduğu, Ayrıca, META’nın sunduğu temel hizmetler ve ilişkili hizmetler ile birlikte bir ekosistem olarak faaliyette bulunduğu, bu durumun, META’nın her bir hizmetten edindiği gücü ve birikimi diğer bir hizmetine aktarmasını mümkün kıldığı ve pazar gücünü arttırdığı, tespit edildi. Mevcut bulgular çerçevesinde; Instagram ve Threads arasındaki veri aktarım mekanizması neticesinde oluşabilecek veri birleştirme davranışının engellenmesi yönünde geçici tedbir uygulanmasına karar verilmiştir”

Bu kararla birlikte Threads’ın geçici olarak Türkiye’de hizmet vermesi ve aktif kalması engellendi. Bunun ardından Threads’da kararı kabul ederek Türkiye’den çekilme kararı aldı. 29 Nisan 2024’ten itibaren Threads Türkiye’den tamamen çekilecek ve Türkiye’den olan tüm profiller devre dışı bırakılacak. Kullanıcılar, Threads kapanmadan önce ya da kapandıktan sonra veri talebinde bulunabilecekler. Böylelikle de hiç bir veri kaybı yaşanmayacak.

Bu içeriğimizde Threads neden kapanacak sorusuna tüm detaylarıyla birlikte yanıt verdik. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilir ve içeriğe olan tepkinizi emojiler ile belirtebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir