1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Yapay Zekaya Resimli Soru Sorma Nasıl Yapılır?

Yapay Zekaya Resimli Soru Sorma Nasıl Yapılır?
0

Son yıllarda yapay zeka oldukça popülerleşti. Öyle ki artık Chat GPT’nin adını duymayan kalmadı. Günümüzde neredeyse her alanda, herkesin kullandığı yapay zekalar oldukça gelişti. Yapay zeka ile görsel, şarkı ve hatta video oluşturmak bile mümkün. Peki yapay zekaya resimli soru sorma mümkün mü? Bunu nasıl yapabilirsiniz hiç düşündünüz mü? Gelin birlikte yapay zekaya nasıl resim göndereceğinizi ve o resimle ilgili soru sorabileceğinizi öğrenelim.

Teknoloji o kadar gelişti ki, yapay zeka ile resim oluşturmak artık oldukça basit. Ancak yapay zekaya resimli soru sormak her yerde görebileceğimiz bir özellik değil. Bunu yapmak için bazı şeylere ihtiyacınız olacak. Herhangi bir resimde yer alan bir nesneyi ya da resim hakkında farklı bir şeyi yapay zekaya sormak artık mümkün. Tek yapmanız gereken ona resmi göndermek ve altına resim hakkındaki sorunuzu yazmak. Böylece resimli olarak soru sorabilirsiniz.

yapay zekaya resimli soru sorma

Yapay Zekaya Resimli Soru Sorma (2024)

Bunu yapmak için ihtiyacınız olan tek şey Chat GPT Plus hesabı olacaktır. Eğer buna sahipseniz bir dosya ya da resim göndermeniz mümkün olacaktır. Böylece dilediğiniz resmi ChatGPT’ye gönderebilir ve resim hakkındaki sorularınızı ona yöneltebilirsiniz. Böylece elinizde bulunan bir fotoğrafa dair herhangi bir soruyu kolaylıkla yapay zekaya sorabiliyor ve ondan istediğiniz yanıtı alabiliyorsunuz. Örneğin bir fotoğraftaki konumun hangi ülkeye benzediğini ya da fotoğrafta bulunan arabanın hangi model olduğunu sormak mümkün.

Oldukça basit ve yararlı olan bu kullanım için aşağıdaki adımları gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Chat GPT Plus’ı açın.

 2. “New chat” butonuna tıklayarak yeni bir sohbet oluşturun.

 3. Alt kısımda bulunan “+” simgesine dokunarak resim yükleyin.

 4. Resminiz yüklendiğinde altına resimle alakalı sorunuzu yazın.

 5. Gönder butonuna basarak sorunuzu Chat GPT’ye iletin.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda kolay bir şekilde resimli soru sormuş olacaksınız. Böylece en gelişmiş yapay zeka sohbet robotu olan Chat GPT’den resminiz ile alakalı yanıtlar alabileceksiniz.

Bunu yapmak aslında oldukça basittir. Bu özellikle birlikte elinizde bulunan herhangi bir fotoğrafı yapay zekaya gönderebilir ve o resim hakkında soru sorabilirsiniz. Örneğin bir arabayı gönderip bu arabanın modeli ne sorusunu yapay zekaya yöneltebilirsiniz. Bu ve bunun gibi binlerce çeşitli soruyu yapay zekaya yönelterek cevap almanız mümkün.

Chat GPT Plus Nedir?

Yapay zekaya resimli soru sorma işlemini yapmak için Chat GPT Plus hesabınızın olması gerekiyor. Chat GPT Plus, orijinal Chat GPT’nin ücretli versiyonudur. Hesabınızı yükselterek Plus moduna geçebiliyor ve artık resimli sorular sorabiliyorsunuz. Tabii ki de Plus’un tek avantajı resimli soru sorabilmek değil. Birçok çeşitli avantajı da bulunmaktadır. Plus özelliğinde GPT-4 kullanılıyor ve konuştuğunuz yapay zeka çok daha gelişmiş bir yapay zeka olarak karşımıza çıkıyor.

Chat GPT Plus’ın fiyatı ise şu anda aylık 20 dolar. Avantajlarında ise şu bilgiler yer alıyor:

GPT-4’e erişim, en yetenekli modelimiz
GPT’leri göz atın, oluşturun ve kullanın
DALL·E, Göz Atma, Gelişmiş Veri Analizi ve daha fazlası gibi ek araçlara erişim

Plus’ı almak için ilk önce Chat GPT’ye girin ve sol altta bulunan “Upgrade plan” butonuna tıklayın. Ardından 20 dolarlık Plus planını ya da 25 dolarlık Team planını seçin ve ödemenizi yapın. Ödemeyi yaptıktan sonra Plus hesabınız aktifleşmiş olacaktır. Bu adımdan sonra yapay zekaya resimli soru sorma da mümkün olacaktır.

Bu içeriğimizde yapay zekaya resimli soru sormanın nasıl yapıldığını detaylı olarak sizlere aktardık. İçerik hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir