1. Anasayfa
 2. Eğitim

YKS Girerken Telefonu Nereye Bırakabilirim? 2024

YKS Girerken Telefonu Nereye Bırakabilirim? 2024
0

Bu hafta sonu tüm YKS adayları sınav salonlarında YKS oturumlarına katılacaklar. Ancak bilindiği üzere sınava girerken üzerinizde kimlik ve su dışında hiç bir eşyanın bulunmaması gerekiyor. Bu nedenle telefonunuzu, cüzdanınızı ve diğer eşyalarınızı bir yere bırakmanız şart oluyor. Ancak sınava yalnız gidenler için bu durum daha da zorlaşıyor. Peki bu durumda ne yapmalısınız? YKS girerken telefonu nereye bırakabilirim? İşte tüm detaylar…

Bu hafta sonu yani 8 ve 9 Haziran tarihlerinde YKS adayları için beklenen gün geliyor. Cumartesi günü TYT ve Pazar günü AYT ve YDT olmak üzere 3 ayrı oturumu bulunan YKS sınavı için sınav salonuna giderken yanınızda hiç bir eşyanızı götüremiyorsunuz tabii ki. Okula girerken üzerinizde kimlik ve su dışında herhangi bir eşyanın bulunmaması gerekiyor. Hatta görevli polis memurları tarafından da üzeriniz iki kez aranmaktadır. Bu nedenle YKS girerken telefonu nereye bırakabilirim sorusu da gündeme geliyor.

yks girerken telefonu nereye bırakabilirim

YKS Hangi Eşyalar Yasak?

Üniversiteye geçiş sınavı olan YKS’ye girerken tabii ki de yanınızda eşyalarla birlikte giremiyorsunuz. Telefon, cüzdan anahtar gibi eşyaları bırakmanız gerekiyor. Hatta öyle ki kolye, küpe ve diğer takıları da çıkartmanız gerekiyor. Üzerinizde herhangi bir eşyanın veya takının yer almaması gerekiyor. Bu nedenle sınava giderken küpe, kolye ve piercing gibi takıları kesinlikle çıkarmayı unutmayın. Ayrıca telefon ve cüzdan gibi eşyalarınızı da okula girmeden önce güvenli bir yere bırakmanız gerekecek.

YKS Girerken Telefonu Nereye Bırakabilirim?

YKS sınavına girmeden önce telefonunuzu ve diğer eşyalarınızı bırakabileceğiniz bir kişi yanınızda olsa sizin için çok daha iyi olur. Ancak ben tek tabancayım diyorsanız farklı çözüm yollarına başvurmamız gerekiyor. İlk olarak her sınav binasının önünde emanetçiler olabiliyor. Bu emanetçilere eğer güvenirseniz para karşılığında eşyalarınızı bırakabilirsiniz. Sınavdan çıktığınızda eşyalarınızı tekrardan oradan alabilirsiniz.

Ayrıca eşyalarınızı aracınıza koyarak yalnızca araba anahtarınızı birine emanet etmeyi de deneyebilirsiniz. Eşyalarınızı etraftaki güvenebileceğiniz esnaflara da bırakabilirsiniz. Bilinen ve güvenilen bir esnaftan rica ederek siz sınavdan çıkana kadar eşyalarınızın onda kalmasını isteyebilirsiniz. Bunlar en güvenli çözüm yollarıdır. Eşyalarınızı bir yere saklamanız pek güvenli olmayacaktır. Her an eşyalarınız bulunabilir ve başkaları tarafından alınabilir. Bu nedenle güvenilir birisi bularak eşyalarınızı bırakmanız en iyisi olacaktır.

YKS Sınavında Emanetçi Var mı / Olacak mı?

Her yıl YKS sınavında sınav binalarının önünde bir emanetçi yer alıyor. Tabii ki bu ÖSYM tarafından yönetilen bir durum değil ve olup olmayacağı konusunda da bir garanti yok. Emanetçilere izin verilse de ÖSYM ile emanetçilerin herhangi bir bağlantısı yoktur. ÖSYM herhangi bir şekilde eşyaları emanet almamaktadır. Bu nedenle emanetçilerin ne kadar güvenilir olduğundan emin olmayı unutmayın. Genellikle emanetçiler okul kapısının önünde bir masa açarak beklerler.

Telefonunuzu, cüzdanınızı ve diğer eşyalarınızı emanetçiye verirken size bir numara verilecektir ve çıkışta eşyalarınızı o numarayı söyleyerek hemen alabilirsiniz. Genellikle emanetçilerin çalışma düzeni bu şekilde olmaktadır.

Sonuç

Özetle, YKS’ye girerken telefon ve diğer kişisel eşyalarınızı güvenli bir şekilde bırakmak için çeşitli yöntemler mevcut. Emanetçilere güvenebilir, aracınıza bırakabilir veya güvenilir esnaflardan yardım alabilirsiniz. Sınav binalarının önünde yer alan emanetçiler her yıl bulunabilse de, ÖSYM tarafından yönetilmediğini ve güvenilirliklerinin garanti olmadığını unutmamak gerekir.

Bu içeriğimizde, YKS girerken telefonu nereye bırakabilirim sorusuna ve eşyalarınızı nereye bırakabileceğinize dair tüm detayları paylaştık. Görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşmayı unutmayın. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir