1. Anasayfa
 2. Eğitim

ÖSYM Bekleyen İşleminiz Bulunmaktadır Ne Demek?

ÖSYM Bekleyen İşleminiz Bulunmaktadır Ne Demek?
0

ÖSYM “ödeme bekleyen işleminiz bulunmaktadır, lütfen daha sonra yeniden deneyiniz” hatası alan birçok aday bulunmaktadır. ÖSYM üzerinden bir işlem yapmaya çalışırken karşınıza çıkan ÖSYM Bekleyen işleminiz bulunmaktadır ne demek? Bu hata neyden dolayı kaynaklanıyor? Hatanın çözümü nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

ÖSYM AİS üzerinden başvuru yaparken, ödeme yaparken ya da farklı bir işlem yaparken karşınıza hata çıkıyor olabilir. Yaşayabileceğiniz birçok hata vardır. Tabii ki nadiren de olsa kullanıcılar hatalar ile karşılaşabiliyor. “Bekleyen işleminiz bulunmaktadır.” hatası alan da birçok aday bulunmaktadır. ÖSYM Bekleyen işleminiz bulunmaktadır ne demek sorusu bu nedenle sık sık soruluyor. Bu içeriğimizde de bu hatanın nedeninden detaylıca bahsettik.

ösym bekleyen işleminiz bulunmaktadır ne demek

ÖSYM Bekleyen İşleminiz Bulunmaktadır Ne Demek?

YKS başvurusu yaparken ya da farklı bir sınava başvuru yaparken ÖSYM AİS üzerinde bu hata ile karşılaşabiliyorsunuz. Bu hatayı çözmek için bazı yöntemler bulunuyor. Eğer ödeme yaparken geriye giderseniz bu hatayı alabiliyorsunuz. Eğer bu hatayı alıyorsanız aşağıdaki önerdiğimiz yöntemlerden birisini deneyebilirsiniz.

İlk olarak denemeniz gereken birkaç dakika bekledikten sonra sayfayı yenileyerek işlemi tekrar yapmayı denemeniz olacaktır. Sistemde yaşanan yoğunluk nedeniyle bazen anlık sorunlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle, bir süre bekledikten sonra tekrar girip işleminize devam etmeyi deneyebilirsiniz. Bu çözüm yolu yüksek ihtimalle sorununuzu çözüme kavuşturacaktır.

Eğer buna rağmen sorununuz hala çözülmüyorsa ve ödeme yapmanız gereken bir işleminiz varsa, bankanız üzerinden ödemenizi kontrol edebilir ve yapabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra bankanızdan ÖSYM ödemelerini bularak ödemenizi yapabilir ve hatanın çözümünü sağlayabilirsiniz.

Eğer yukarıdaki adımları denemenize rağmen sorun devam ediyorsa, ÖSYM ile iletişime geçmek de bir seçenektir. ÖSYM’nin resmi iletişim kanallarından destek alarak sorununuzun çözümüne yardımcı olmalarını talep edebilirsiniz. Bu durumda, yaşadığınız sorunu detaylı bir şekilde açıklayarak destek ekibinden yardım isteyebilirsiniz.

ÖSYM Ödeme Nasıl Yapılır?

Ödemelerinizi ÖSYM üzerinden kredi kartınız ile yapabilirsiniz. Ya da bankacılık uygulamalarından veya ATM’lerden de ÖSYM ödemelerinizi yapabiliyorsunuz. T.C. kimlik numaranızı girerek ödemelerinizi kontrol edebilir ve kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz.

ÖSYM (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi) tarafından yapılan sınav başvuruları ve diğer işlemler için ödemeleri kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Ödemelerinizi aşağıdaki yöntemlerden birini kullanarak yapabilirsiniz:

 1. Banka Şubeleri veya İnternet Bankacılığı: Halk Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Türk Ekonomi Bankası ve T.C. Ziraat Bankası’nın tüm şubelerinden veya internet bankacılığı aracılığıyla ÖSYM ödemelerinizi yapabilirsiniz.
 2. PTT İş Yerleri: PTT iş yerlerinden de ÖSYM ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Size en yakın PTT şubesine giderek ödemenizi kolaylıkla yapabilirsiniz.
 3. Kredi/Banka Kartı ile Ödeme: Ödemelerinizi ÖSYM’nin resmi internet sitesinde bulunan “Ödemeler” alanından kredi veya banka kartınızı kullanarak da yapabilirsiniz. İnternet üzerinden güvenli bir şekilde ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.

ÖSYM Ödeme Yapılmıyor Sorunu

Eğer ÖSYM’nin sistemi üzerinden ödeme yapamıyorsanız, bankacılık uygulamalarından “Eğitim Ödemeleri” kısmından ÖSYM ödemenizi yapabilirsiniz. ÖSYM’de yaşanan yoğunluklar nedeniyle anlık sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle bankacılık uygulamanız üzerinden ödeme yapmanız en kolayı olacaktır. Eğer buna rağmen ödemelerde bir sorun yaşıyorsanız ÖSYM ile iletişime geçmeniz gerekebilir.

ÖSYM ile iletişime geçmek için 444 6796 numarasını arayabilir ve destek alabilirsiniz. Ya da ÖSYM İl Sınav Temsilciliği’nizin numarasını bularak iletişime geçebilirsiniz. Eğer sınav döneminde iletişime geçmek isterseniz yoğunluktan ulaşmanız biraz daha zorlaşabilir. Ancak yine de arayarak iletişime geçmeyi denemenizde fayda var.

Bu içeriğimizde ÖSYM bekleyen işleminiz bulunmamaktadır ne demek sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdik ve sorunun çözümünden bahsettik. İçeriğimiz hakkında görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir