1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Randevu Alıp Gitmezsek Ne Olur 2024? (MHRS)

Randevu Alıp Gitmezsek Ne Olur 2024? (MHRS)
0

Randevu alıp gitmezsek ne olur sorusu yıllardır kafa karıştıran bir soru. Bazen MHRS üzerinden ileri tarihli bir randevu aldığımızda randevu günü geldiğinde bir işimiz çıkabiliyor ya da iyileşip randevuyu iptal etmeyi unutabiliyoruz. Aslında yapılması gereken şey eğer gitmeyeceksiniz randevunuzu iptal etmek olacaktır. Ancak varsayalım ki unutkanlığınıza geldi ve randevunuzu iptal etmediniz. Randevu saatiniz geldi ve randevuya gitmediniz. Peki bu durumda ne olur? Ne gibi önlemler veya yaptırımlar olur? İşte tüm detaylar…

Hastane randevusu alıp randevu tarihinde hastaneye gitmeyenler için yeni önlemler alındı. Bu duruma engel olunması için çeşitli yöntemler geliştirildi. Bu nedenle de artık randevu alıp gitmeyenler için çeşitli yaptırımlar uygulanacak. Randevu alıp gitmezsek ne olur sorunuzun cevabını şimdi net bir şekilde sizlere aktaracağız. Bu yazıda alınan yeni önlemlerden ve randevuya gitmeyenlere uygulanacak olan yaptırımlardan bahsettik.

randevu alıp gitmezsek ne olur 2024

Randevu Alıp Gitmezsek Ne Olur?

Hastaneden randevu aldıktan sonra randevu saatinde orada bulunmayanlar için çeşitli önlemler alınacak. Açıklanan bilgilere göre, randevu onay sistemi adında yeni bir sistem getirilecek. Bu sistem ile randevu tarihinden önce randevuya gelip gelmeyeceği hakkında kişiye soru yöneltilecek. Eğer geleceğini onayladığı halde randevuya gelmez ise, kişi 15 gün boyunca o bölümden yeni bir randevu alamayacak. Ayrıca aynı şekilde bir kez daha randevuya gitmez ise, bu kez de tüm bölümlerden 15 gün boyunca randevu alınmasına izin verilmeyecek.

Yeni getirilen bu sistem, randevuların gereksiz yere işgal edilmesini engellemek için önemli bir adım. Gelmeyeceği halde hastaneden randevu alarak diğer insanların randevu almasını engelleyen kişiler için bu yaptırımların getirilmesi birçok insan tarafından doğru bulundu. Randevu alıp gitmezsek ne olur sorusuna bu şekilde yanıt verebiliriz.

Hastane Randevusu Nasıl İptal Edilir?

MHRS randevu iptali işleminizi oldukça kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İsterseniz 182’yi arayarak randevunuzu iptal etmek istediğinizi söyleyebilir, isterseniz de MHRS uygulaması veya web sitesi üzerinden randevunuzu iptal edebilirsiniz. MHRS üzerinden randevunuzu iptal etmek için “Randevu Geçmişi” sayfasına veya “Randevularım” sayfasına girin. İptal etmek istediğiniz randevunuzu seçin ve tıklayın. Alt kısımda çıkan İptal Et butonuna tıklayarak randevunuzu başarılı bir şekilde iptal edebilirsiniz.

Randevuya Gitmemek Suç mu?

Alınan randevuya gitmeyen kişiler Sağlık Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre artık yaptırıma uğrayacak. Bu yaptırım da yukarıda da bahsettiğimiz gibi 15 gün boyunca aynı bölümden randevu verilmemesi olacak. İkinci kez aynı durumu gerçekleştiren bir kişi ise 15 gün boyunca hiç bir bölümden randevu alamayacak. Bu sayede gidilmeyecek olan randevuların iptal edilme oranını artırmak isteyen Sağlık Bakanlığı, randevu almak isteyenlerin daha kolay randevu bulabilmesini amaçlıyor.

Randevuya gitmemek tam olarak bir suç sayılmasa da bir yaptırımı olduğundan dolayı doğru olmadığını söyleyebiliriz. Eğer aldığınız bir randevuya gidemeyecekseniz ya da gitmekten vazgeçtiyseniz iptal ettiğiniz taktirde bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak iptal etmediğinizde ve randevu saatinde orada olmadığınızda bu yaptırımlar uygulanacak.

Randevu İptal Etme Cezası Var mı?

Randevularınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Bunun herhangi bir yaptırımı yoktur. Öyle ki Sağlık Bakanlığı’nın istediği şey de gitmeyeceğiniz randevuları iptal etmeniz. Çünkü sizin gitmeyeceğiniz halde iptal edilmeyen bir randevunuz bulunduğunda gitmek isteyen başka bir kişi o saate randevu alamayacak. Bu da randevuların geç tarihe verilmesine neden olacak. Sağlık Bakanlığı da bu tarz yaptırımlar uygulayarak gidilmeyecek olan randevuların iptal edilmesini sağlıyor. Randevu alıp gitmezsek ne olur başlığı altında bu yaptırımlardan daha detaylı olarak bahsettik.

Bu içeriğimizde randevu alıp gitmezsek ne olur sorusunu soranlar için detaylı bir açıklamada bulunduk. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir