1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Küfür Ne Zaman Bulundu? İlk Küfürü Kim Buldu?

Küfür Ne Zaman Bulundu? İlk Küfürü Kim Buldu?
1

İnsanların uygun olmayan bir şekilde birbirlerine hakaret etmesi aslında çokta yeni bir olay değil. Küfür, insanlık tarihinde çok eski zamanlara dayanıyor. Bazen yeri geliyor ettiğimizde içimizi rahatlatıyor, yeri geliyor duyduğumuzda oldukça rahatsız ediyor. Peki küfür ne zaman bulundu? Ya da şunu soralım; İlk küfürü kim buldu? Bu soruların yanıtları tabii ki de biraz araştırmanın ardından karşımıza çıkıyor. İşte detaylar…

Öyle boş boş otururken aklımıza takılan garip sorulardan birisi de budur. Durduk yere kimin aklına geldi bir küfür bulup karşıdaki insana hakaret etmek? Kim nasıl bir ortamda, ne oldu da ilk küfürü etti? Biz de bunu merak ettik ve detaylı bir şekilde araştırdık. İlk küfürü kimin bulduğunu ve küfürün ilk ne zaman bulunduğunu açıkladık. İnsanlık tarihinin ilk zamanlarına dayanan küfür ne zaman bulundu merak ettik ve araştırdık. Oldukça eski bir geçmişe dayanıyormuş.

Neden Küfür Ederiz?

Aslında bunun sebebi gayet açık, küfür ettiğimiz zaman oldukça rahatlıyoruz. Bir duruma gerildiğimizde ya da işin içinden çıkamadığımızda küfür etmek biraz olsun gerginliği azaltıyor. Duygusal bir tepki olan küfür etmek, birçok duygunun ardından gelen bir rahatlama eylemidir. Şaşırdığımızda, üzüldüğümüzde, sinirlendiğimizde ya da hayal kırıklığına uğradığımızda bir şeylere ‘koymak’ içimizi rahatlatmıyor değil. Bilime göre küfretmek, vücudun acı toleransını artırıyor. Bir diğer merak ettiğimiz soruda tabii küfür ne zaman bulundu sorusu.

küfür ne zaman bulundu

Küfür Ne Zaman Bulundu?

Küfürün tarihi oldukça eskiye dayanıyor. Aslında teknik olarak ilk ‘şu’ zamanda bulundu diye bir şey söyleyemeyiz. Çünkü küfürün anlamı, bir kişinin namusuna, ailesine, karakterine ya da herhangi bir değerine karşı söylenilen olumsuz ifadedir. E tabii ki tarihte ilk insanlarda bile böyle bir durum söz konusu olmuş olabilir. Bu nedenle, tam bir tarih ortada yok. Ancak Melissa Mohr, küfür etme eyleminin tarihini araştırıyor ve bizlere küfür ve hakaretin Eski Yunan ve Antik Roma’dan miras kaldığını ifade ediyor. Neden böyle bir şeyi incelemiş, biz de bilmiyoruz. Ne alakaysa yani.

İlk Küfürü Kim Buldu?

Küfür, uzun zamandır türetilerek yapılan bir eylem olduğundan tabii ki de bir kişi tarafından bulunmuş olamaz. Aslında birbirinden habersiz binlerce insan küfür eylemini keşfetmiştir. Bu nedenle ilk küfür neydi, ilk küfürü kim buldu bilemeyiz. Ancak günümüzde kullandığımız bazı küfürleri ilk kim türetti, oldukça merak ediyoruz. Ama bunun için ne yazık ki hiç bir güvenilir kaynak yok. Küfür ne zaman bulundu, tam da kestiremiyoruz.

Küfür Etmek Neden Rahatlatır?

Beynimizdeki acı merkeziyle ilgili yapılan araştırmalar, ilginç bir gerçeği ortaya koydu: küfretmek, bu merkeze doğrudan etki ediyor. Özellikle stres altında veya tehlikede olduğumuzda, beyin bu acı merkezini devreye sokuyor ve sanki bir çıkış arıyormuşuz gibi, küfretme gibi doğal bir tepki veriyoruz. Ne tuhaf değil mi? Aslında, kelimelerin gücüyle bu denli derin bir bağlantı kurabiliyoruz. İşte bu yüzden, kaba kelimeler dökülürken duygusal bir rahatlama hissediyoruz. Bazen öyle zamanlar gelir ki, sadece bir iki “kötü” kelime kullanmak bile o anki gerginliği bir nebze olsun hafifletebilir. Belki mantıklı değil ama işe yarıyor işte.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir