1. Anasayfa
 2. Eğitim

YKS Sonuçları Kaç Günde Açıklanır 2024?

YKS Sonuçları Kaç Günde Açıklanır 2024?
0

YKS sonuçları kaç günde açıklanır sorusu sınava giren tüm adaylar tarafından merak edilen bir soru. Bu soruya verilebilecek olan en net cevabı hazırlayarak içeriği sizlerin önüne sunduk. Tabii ki ÖSYM sonuçların açıklanması için belirli bir tarih veriyor ancak genellikle sonuçlar bu tarihten önce açıklanıyor. Peki bu tarih ne zaman? YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? İşte tüm detaylar…

ÖSYM üzerinden YKS’ye başvuran tüm adaylar 8 ve 9 Haziran günlerinde sınava katılacaklar. Sınava katılan adayların doğal olarak merak ettiği tek şey sınav sonuçları olacak. Sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağını merak eden adaylar için ÖSYM’nin geçtiğimiz yıllarda sınav sonuçlarını kaç günde açıkladığını araştırdık ve bir araya getirdik. İşte, YKS sonuçları kaç günde açıklanır sorusunun cevabı…

yks sonuçları kaç günde açıklanır

YKS Sınavı Ne Zaman 2024?

ÖSYM tarafından hazırlanan YKS oturumları 8 ve 9 Haziran 2024 tarihinde gerçekleşecek. 1. oturum olan TYT sınavı 8 Haziran Cumartesi günü yapılacakken, ikinci oturum olan AYT sınavı da 9 Haziran Pazar günü öğrencilerle buluşacak. Sınava girmek isteyen adaylar sınav saatinden önce sınav alanında olacaklar.

Her yıl Haziran ayının içerisinde gerçekleştirilen YKS oturumları bu yıl da Haziran ayında olacak. 8 Haziran’da ilk oturum olan TYT gerçekleşecek. Sabah saat 10:15’te başlayacak olan TYT oturumu 13:00’da sona erecek. AYT oturumu ise 9 Haziran’da yine aynı saatte 10:15’te başlayacak ve 13:15’te sona erecek. Dil sınavına girmek isteyen öğrenciler için de YDT oturumu 9 Haziran 15:45’te başlayacak ve 17:45’te sona erecek.

YKS Sonuçları Kaç Günde Açıklanır?

Geçtiğimiz yıl 17-18 Haziran’da yapılan YKS sınavının sonuçları 19 Temmuz’da açıklanmıştı. Buna göre sonuç tam olarak 31 gün sonra açıklanmış. Bir önceki yıl yani 2022’de de benzer bir aralık var. 18-19 Haziran’da gerçekleşen sınavın ardından sonuçlar 18 Temmuz’da açıklandı. Yani yaklaşık olarak sınavdan 1 ay sonra YKS sonuçları açıklanıyor. Bizim tahminimize göre bu yıl YKS sonuçları 17 veya 18 Temmuz’da açıklanacak. ÖSYM’nin vermiş olduğu açıklanma tarihi de 17 Temmuz 2024. Bu yıl sonuçların erken açıklanma ihtimali görünmüyor.

ÖSYM sonuçları kendi sitesi üzerinden yayınlanacak. sonuc.osym.gov.tr adresinden YKS sonucunuza erişebileceksiniz. Sonuçlar açıklandığında ÖSYM üzerinden duyurusu yapılacak. Daha şimdiden sınava girecek olan bütün adaylara başarılar dileriz.

ÖSYM’nin açıkladığı takvime göre 17 ve 18 Haziran’da gerçekleşecek olan YKS sınavının sonuçları 17 Temmuz’da açıklanacak. Bu tarihten önce sonuçların açıklanma ihtimali de bulunuyor. Ancak arada 1 ay gibi bir süre olduğundan dolayı sonuçların bu yıl erken açıklanma ihtimali düşük görünüyor. Yine de ÖSYM’nin bu konuda ne yapacağını bekleyip hep beraber göreceğiz. Temmuz ayı içerisinde YKS sonuçları mutlaka açıklanacaktır. Sonuçlar açıklandıktan sonra da tercih dönemi başlayacak ve tercih sonuçlarının açıklanması beklenecek. YKS tercih sonuçları da Ağustos ayı içerisinde açıklanacaktır. ÖSYM takvimine göre 12 – 17 Ağustos 2024 haftası içerisinde açıklanacaktır.

YKS Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

YKS sonucunuzu öğrenmek için ÖSYM’nin sonuç sitesine girmeniz yeterli olacaktır. Buraya tıklayarak ÖSYM sonuç sitesine giriş yapabilirsiniz. YKS sınavının sonuçları açıklandığında sonucunuz burada görüntülenecektir. ÖSYM tarafından sonuçların açıklandığı duyurusunu gördüğünüzde ÖSYM’nin bu adresine giderek T.C. kimlik numaraız ve aday şifrenizi girerek sonucunuzu öğrenebileceksiniz.

Eğer YKS’ye başvuru yapmayı unuttuysanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. Geç başvurular hakkındaki tüm detaylardan o içeriğimizde bahsettik.

Bu içeriğimizde YKS sonuçları kaç günde açıklanır sorusunu tüm detaylarıyla yanıtladık. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir