1. Anasayfa
 2. Finans

Enpara Asgari Ödeme Hesaplama 2024

Enpara Asgari Ödeme Hesaplama 2024
0

Sunduğu çeşitli avantajlar sebebiyle Türkiye’de kredi kartı en çok kullanılan bankalardan biri olan Enpara, her banka gibi kredi kartı ekstresinde asgari ödeme tutarı belirlemektedir. Bu tutar, borcunuzun ödenmesi gereken ez miktarıdır. Son ödeme tarihine kadar mutlaka ödenmesi gereken asgari ödeme tutarı, Enpara’da nasıl hesaplanır? Enpara Asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Enpara kredi kartı asgari ödeme tutarı, kart borcunun son ödeme tarihinden önce mutlaka ödenmesi gereken kısmıdır. Bu tutarı ödemediğiniz taktirde, banka kullanıcısının bankacılık ve kredi kartı hizmetlerinin sekteye uğramasına sebep olabilir. Her kredi kartı kullanıcısı, asgari ödeme tutarını son ödeme tarihinden önce ödemekle yasal olarak yükümlüdür. Bu tutar ödendikten sonra da, kalan borca faiz işlemeye devam eder. Asgari ödeme tutarı, sadece yasal olarak son ödeme tarihinden önce ödenmesi gereken tutardır. Peki Enpara asgari ödeme hesaplama nasıl yapılır?

enpara asgari ödeme hesaplama 2024

Enpara Kalan Minimum Ödeme Tutarı Nedir?

Enpara kredi kartınızın ekstresinde görünen kalan minimum ödeme tutarı, kartınızın ödenmesi gereken asgari ödeme tutarıdır. Bu tutarın son ödeme tarihinden önce mutlaka ödenmesi gerekmektedir. Ekstrenin son ödeme tarihine kadar ödenmesi zorunlu olan bu tutar ödenmediği taktirde bankacılık ve kredi kartı hizmetleriniz sekteye uğrayabilir. Ayrıca kredi notunuzun düşmesine de yol açar. Asgari ödeme tutarının son ödeme tarihinden önce ödenmesi yasal olarak bir zorunluluktur. Enpara asgari ödeme hesaplama yaparak ödemeniz gereken tutarı öğrenebilirsiniz.

Kalan minimum ödeme tutarı ödendikten sonra faiz işlemeye devam eder. Borcunuzun faizlenmemesi için gününde tamamını ödemeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kalan minimum ödeme tutarını ödeseniz bile faiz işleyecektir.

Enpara Asgari Ödeme Hesaplama

Enpara’da asgari ödeme tutarı “kalan minimum ödeme tutarı” olarak geçmektedir. Enpara’da kalan minimum ödeme tutarını hesaplamak için aşağıdaki hesaplamaları yapmanız gerekmektedir. Vereceğimiz oranlar ve örneklere bakarak, sizin asgari ödemenizin yaklaşık olarak ne kadar olacağını hesaplayabilirsiniz. Enpara asgari ödeme hesaplama oldukça basittir.

Bankadan bankaya, kredi kartı asgari ödeme hesaplamaları değişebilir. Enpara’da kalan minimum ödeme tutarınızı hesaplamak için kredi limitinizin ne kadar olduğu çok önemlidir. Eğer kredi limitiniz 25 bin TL’nin altındaysa, ekstre borcunuzun %20’si minimum ödeme tutarı olarak yansır. Ancak kredi limitiniz 25 bin TL’nin üzerinde ise, kalan minimum ödeme tutarı, borcunuzun %40’ı olarak hesaplanır.

Örneğin kredi limitinizin 10.000 TL olduğunu ve bu ayki ekstre borcunuzun 1000 TL olduğunu varsayalım. Bu durumda minimum ödeme tutarı, yani asgari ödemeniz 200 TL olacaktır. Ancak kredi limitiniz 25.000 TL ise ve bu ayki ekstre borcunuz 1000 TL ise, asgari ödeme tutarı 400 TL olarak ekstrenize yansıyacaktır.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenirse Faiz İşler mi?

Asgari ödeme tutarını ödeseniz bile faiz işlemeye devam edecektir. Her ay asgari ödeme tutarını ödeyen kredi kartı kullanıcıları katlanarak artan faizleri ödemek zorunda kalır. Bu nedenle, dönem borcunu ödemek sizin için çok daha uygun olacaktır. Ödediğiniz asgari ödeme borcunuzdan düşülür ve kalan borcunuz üzerinden faiz uygulanır. Bankalar her dönem sadece asgari ödeme tutarını ödeyen müşterilerden çok daha fazla faiz geliri elde eder. Enpara asgari ödeme hesaplama yaparak asgari ödeme tutarınızı ödeyebilirsiniz.

Asgari Ödeme Tutarı Ödenmezse Ne Olur?

Bir yıl içerisinde 3 kez yalnızca asgari ödeme tutarını ödeyen ya da hiç borç ödemeyen Enpara kullanıcıları, Enpara kredi kartı hizmetinden artık yararlanamaz. İlk kez ödeme yapmadığınızda banka sizinle iletişime geçerek sözlü uyarıda bulunur. Ardından 2. dönem de ödeme yapılmaz ise, limit artışı taleplerine kapatılır. 3. dönemde de ödeme yapılmaz ise, tüm kredi hizmetleri kullanıcıya kapatılır ve ödeme yapması ya da borçlarını yapılandırması banka tarafından talep edilmektedir.

Enpara kredi kartına başvurmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir