1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Instagram Büyük Harf Kullanıcı Adı Nasıl Alınır? 2024

Instagram Büyük Harf Kullanıcı Adı Nasıl Alınır? 2024
0

Instagram büyük harf kullanıcı adı almak sanırım artık mümkün. Instagram kullanıcılarının bazılarında büyük harfle yazılmış kullanıcı adlarını görebiliyoruz. Bu kullanıcılar daha önce alınmış bir kullanıcı adının bir harfini büyük şekilde yazarak o kullanıcı adına sahip olabiliyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar? Instagram buna nasıl izin veriyor anlamasak da, bunun nasıl yapıldığına gelin bir bakalım.

Instagram’da dolaşırken nadiren de olsa bu tarz kullanıcı adlarına rastlamış olabilirsiniz. Örneğin “Multiplayer” isimli bir kullanıcı profilinin baş harfini büyük yazarak bu kullanıcı adına sahip olmuş. Aslında bu kişinin kullanıcı adı muitipiayer ancak “i” harfini büyük harfle yazdığından dolayı “l” şeklinde sanki “L” harfiymiş gibi görünüyor. Yalnızca büyük harfleri kullanarak göz illüzyonu yapan bu kullanıcı büyük harfleri nasıl kullanıyor merak etmemek elde değil. Peki gerçekten de Instagram büyük harf kullanıcı adı almak mümkün mü?

instagram büyük harf kullanıcı adı nasıl alınır

Instagram Büyük Harf Kullanıcı Adı Nasıl Alınır?

Instagram’da büyük harfli kullanıcı adları bir açık nedeniyle alınabiliyordu. Ancak bu açık çok kısa süre içerisinde düzeltildi ve artık kullanıcı adlarında büyük harf kullanmak ne yazık ki mümkün değil. Geçtiğimiz yıl keşfedilen bu açık ile birlikte kullanıcılar Facebook hesapları ile Instagram hesaplarını birbirine bağlayabiliyor ve Facebook üzerinden, Instagram kullanıcı adını değiştirebiliyorlardı. O kısımda da bulunan bir açık sebebiyle kullanıcı adında büyük harf kullanılabiliyordu. Ancak artık ne yazık ki böyle bir şey mümkün değildir.

Evet, eskiden bunu yapmak mümkündü. Facebook’ta yer alan bir açık sayesinde büyük harf ile kullanıcı adı alınabiliyordu. Ancak bu sorun düzeltildi. Yine de size nasıl yapıldığını kısa bir özet şeklinde anlatabilirim.

Instagram’da büyük harf ile kullanıcı adı almak isteyen kullanıcılar, Instagram hesaplarını Facebook hesaplarına bağlıyorlardı. Böylece artık Instagram hesabını Facebook üzerinden kontrol edebilen kullanıcılar, kullanıcı adlarını da yine Facebook üzerinden değiştirebiliyorlardı. İşin sırrı da burada. Facebook kullanıcı adı değiştirirken büyük harfe izin veriyordu ve Facebook üzerinden kullanıcı adını değiştiren kullanıcılar büyük harf ile kullanıcı adı alabildiler. Instagram büyük harf kullanıcı adı alma yöntemi aslında bu kadar basitti. Ancak düzeltilen açığın ardından artık maalesef bu mümkün olmuyor.

Peki 2024’te Bu Nasıl Yapılıyor?

2024 yılında maalesef bu yapılmıyor. Artık böyle bir şey mümkün değil. META, yaptığı geliştirmeler ile birlikte açıkları kapattı ve artık hangi yöntemi denerseniz deneyin büyük harf ile kullanıcı adı alamıyorsunuz. Bu nedenle yapabilecek bir şey görünmüyor. Yukarıdaki başlığın altında da belirttiğimiz gibi bu eskiden ortaya çıkan bir açık nedeniyle mümkündü ve kullanıcılar Instagram büyük harf kullanıcı adı alabiliyordu.

Ancak Facebook bu hatayı düzeltti ve artık hesabınızın kullanıcı adını Facebook üzerinden de değiştirseniz, Instagram üzerinden de değiştirseniz fark etmiyor. Artık büyük harfli kullanıcı adlarına izin verilmiyor. Şu anda mevcut olan büyük harfli kullanıcı adları daha önce bu açığı kullanarak ismini değiştirmiş hesaplara aittir. Bu hesaplar, bu açığı ilk keşfeden ve açık düzeltilmeden önce açığı kullanarak kullanıcı adlarına büyük harfleri yerleştiren hesaplardır. Instagram’ın bu hesaplarda bir düzenleme yapıp yapmayacağı henüz bilinmiyor ancak kullanıcılar Instagram’ın buna karışamayacağını ve kullanıcı adlarının hesap sahibi değiştirmediği sürece bu şekilde kalacağını tahmin ediyorlar. İlerleyen zamanlarda neler olup biteceğini göreceğiz.

Bu içeriğimizde Instagram’da sık sık karşımıza çıkan Instagram büyük harf kullanıcı adı olayının nasıl gerçekleştiğinden bahsettik. İçerik hakkındaki görüş ve önerilerinizi bizlere yorumlar kısmından belirtebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için oldukça değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 2
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir