1. Anasayfa
 2. Gündem

Milli Yas Günü Belediyeler Açık mı? 21 Mayıs Belediyeler Çalışıyor mu?

Milli Yas Günü Belediyeler Açık mı? 21 Mayıs Belediyeler Çalışıyor mu?
0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada 21 Mayıs Salı günü, yani bugün için 1 günlük milli yas ilan etti. Son dakika haberi kabine toplantısının ardından açıklandı ve gündem oldu. Ancak bu açıklamanın ardından merak edilen birçok konu akıllarda soru işareti bıraktı. Milli Yas günü belediyeler açık mı sorusu merakla araştırılmaya başlandı. Peki bugün belediyeler açık mı? İşte tüm detaylar…

Bugün yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve helikopterde bulunan diğer 8 kişinin yaşanan kazada hayatını kaybetmesi nedeniyle 1 günlük milli yas ilan etti. Bu açıklamanın ardından milli yas hakkında birçok soru gündeme geldi. En çok sorulan sorulardan birisi de, milli yas günü belediyeler açık mı sorusu oldu. Bu içeriğimizde bu konudaki açıklamalardan detaylıca bahsedeceğiz. Gelin birlikte bakalım…

milli yas günü belediyeler açık mı

Milli Yas İlanı Nedir?

Milli yas ya da diğer bir adıyla ulusal yas, bir ulusun genelinde yas tutulması durumunu ifade eder. Bu, genellikle ulusal çapta büyük bir trajedi, önemli bir devlet adamının veya halk tarafından sevilen bir kişinin vefatı gibi olaylar sonrasında ilan edilir. Milli yas süresince çeşitli anma ve saygı duruşu etkinlikleri düzenlenir ve genellikle bayraklar yarıya indirilir.

Bugün de ülkemizde İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve helikopterde bulunan diğer 8 kişinin vefatı için milli yas ilan edildi. Bu nedenle de ülkemizde bugün bayraklar yarıya indirilecektir. Bu tüm kamu binalarında yapılacak bir eylemdir.

Neden Milli Yas İlan Edildi?

Bugün ülke genelinde milli yas ilan edilmesinin sebebi İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin ve yanında bulunan diğer 8 kişinin helikopter kazasında hayatını kaybetmiş olmasıdır. İran Cumhurbaşkanı ve Dışişleri Bakanı da bu helikopterde bulunuyordu. Ne yazık ki helikopterden canlı çıkmadı. Yaşanan olayın ardından yapılan kabine toplantısında 21 Mayıs 2024 için 1 günlük milli yas ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplantının ardından milli yas açıklamasında bulundu.

Milli Yas Günü Belediyeler Açık mı?

En çok konuşulan konulardan birisi de milli yas günü kamu binalarının açık olup olmadığı oldu. Milli yas günü okullar veya diğer kamu binaları tatil edilmez. Bu nedenle yarın tüm kamu binaları ve tüm belediyeler açık olacaktır. Milli yas günü bir resmi tatil olmadığından dolayı belediyeler aktif olarak çalışmaya devam edecektir. Sadece kamu binalarının önündeki Türk bayrakları milli yas nedeniyle yarıya indirilecektir. Belediye ve kamu binalarının çalışmasına engel bir durum bulunmamaktadır. Ayrıca okullarda aynı şekilde eğitim ve öğretime devam edecektir.

Dolayısıyla 21 Mayıs Salı günü, okullar, belediyeler ve diğer kamu hizmetleri çalışmaya devam edecektir. Milli yas ilan edilmesi herhangi bir kamu hizmetinin tatil edileceği anlamına gelmemektedir. Herhangi bir resmi tatil ya da benzeri bir durum olmayacaktır.

Milli Yas Günü Resmi Tatil mi?

Milli Yas günü resmi tatil değildir. Bu nedenle tüm kamu kurumları normal iş günlerinde olduğu gibi açık ve hizmet veriyor olacaktır. Okullar veya kamu kurumları tatil olmayacak. Bu nedenle bugün herhangi bir kamu kurumunda yapmanız gereken bir iş varsa ertelemenize gerek yok. Tüm kamu kurumları ve belediyeler hizmet vermeye devam ediyor.

Bu içeriğimizde milli yas günü belediyeler açık mı sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdik. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Milli yas günü kamu kurumları açık mı sorusuna net bir şekilde yanıt vermiş olduk.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir