1. Anasayfa
 2. Teknoloji

Play Store Bu Uygulama Cihazınızda Çalışmaz Ne Demek?

Play Store Bu Uygulama Cihazınızda Çalışmaz Ne Demek?
0

Bazen Play Store’da gezinirken indirmek istediğimiz bir oyun ya da uygulamada bu hatayı alabiliyoruz. “Play Store Bu Uygulama Cihazınızda Çalışmaz” hatası sebebiyle ne yazık ki uygulamayı yükle butonunu görüntüleyemiyoruz ve o uygulamayı cihazımızda kullanamıyoruz. Peki bunun bir çözümü var mı? Bu hata neden karşımıza çıkıyor? O uygulamayı indirmek mümkün mü? Gelin beraber öğrenelim…

Android telefonlarda neredeyse her gün ziyaret ettiğimiz uygulama Play Store, bizim uygulama ve oyun indirmemizi sağlıyor. Android cihazlar için üretilen neredeyse tüm uygulamaları içeren bu mağazada bir uygulama indirirken bazen sorun yaşayabiliyoruz. Bu sorunları çözmek ve başarılı bir şekilde indirme yapmak için tabii ki de çözüm arıyoruz. Peki bugünkü konumuz olan bu hatayı nasıl çözeriz?

play store bu uygulama cihazınızda çalışmaz

Play Store Bu Uygulama Cihazınızda Çalışmaz Hatası

Uygulama yüklerken ya da oyun yüklerden yukarıdaki resimde olduğu gibi bir hata alabilirsiniz. Bunun birçok sebebi olabilir. Aşağıda genelde bu soruna sebep olan bazı problemleri listeledik. Eğer aşağıdaki sebeplerden birisi sizin için geçerli ise, bu hatayı almanız oldukça normaldir.

#1 Android Sürümünüz Yetersiz Olması

Cihazınıza yüklemek istediğiniz uygulama ya da oyunun gerektirdiği minimum Android sürümünü cihazınız karşılamıyor ise, bu hatayı almanız normaldir. Oyunun çalışması için gereken minimum Android sürümünü ve kendi cihazınızın Android sürümünü karşılaştırın. Eğer sorun burada ise cihazınızı güncellemeyi deneyin. Cihazınız artık güncelleme almıyor ise ne yazık ki bu hataya bir çözüm bulmanız mümkün değildir.

#2 Cihazınızda Yeterli Alan Olmaması

Play Store bu uygulama cihazınızda çalışmaz hatasına sebep olabilecek bir diğer konu ise telefonunuzun hafıza alanıdır. Eğer telefonunuzda uygulamayı yüklemek veya çalıştırmak için yeterli alan yoksa bu hatayı almanız mümkün. Kullanmadığınız gereksiz uygulamaları, dosyaları, fotoğrafları veya videoları silerek telefonunuzun hafızasını temizlemeyi deneyin. Eğer telefon hafızasında alan olmasına rağmen bu hatayı alıyorsanız sebebi farklı olabilir.

#3 Play Protect Sertifikası

Cihazınızın Play Protect sertifikası aktif değil ise de bu hatayı almanız normal. Bunu kontrol etmek için cihazınızdan Play Store’a girin ve menüden ayarlara girin. Ayarlar kısmında Play Protect Sertifikası kısmını kontrol etmeniz gerekmektedir. “Cihaz sertifikalı” veya “Cihaz sertifikalı değil” sonuçlarından birisi ile karşılaşacaksınız. Eğer cihazınız sertifikalı değil ise, uygulamanızın cihazınızda çalışmama sebebi bu olma ihtimali yüksektir.

Yukarıdaki maddeler, Play Store bu uygulama cihazınızda çalışmaz hatasına sebep olan başlıca sorunlardır. Eğer bunlardan birisi sizin cihazınız için geçerli ise ilgili sorunu çözmek yeterli olacaktır.

Android Sürümü Nasıl Güncellenir?

Play Store Bu uygulama cihazınızda çalışmaz hatasını almamak için ilk yapmanız gerekenlerden birisi de Android sürümünüzü yükseltmek olacaktır. Bunu yapmak için cihazınızın yazılım güncellemesini yapmanız gerekmektedir. Ayarlar > Sistem > Yazılım güncelleme kısmından telefonunuza gelen son yazılım güncellemesini kurmanız gerekmektedir. Eğer cihazınız eski bir model ise ve artık güncelleme almıyorsa, ne yazık ki Android sürümünüzü güncelleyemezsiniz.

Android sürümünüzün güncel olmasına rağmen uygulamada hala aynı hatayı alıyorsanız, diğer 2 maddeden birisi sebep oluyor olabilir. Tüm maddeleri dikkatlice okuyarak cihazınızdaki hataları kontrol etmeniz ve sorunun nereden kaynaklandığını bulmanız gerekmektedir. Eğer tüm kontrollere rağmen hala soruna sebep olan bir durum göremediyseniz, cihazınızı aldığınız marka veya kurum ile iletişime geçmeniz en iyisi olacaktır. Play Store bu uygulama cihazınızda çalışmaz hatasını aldığınızı belirterek çözüm için yardım isteyebilirsiniz. Böylece sorununuzun çözüm süreci hızlanacaktır.

Bu konudaki görüş ve önerilerinizi aşağıdaki yorum kısmından yorum bırakarak bizlere bildirebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için oldukça değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir