1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Sahibinden Otobid Nedir? Açık Artırma Nasıl Yapılır?

Sahibinden Otobid Nedir? Açık Artırma Nasıl Yapılır?
0

Arabasını satmak isteyenler artık Sahibinden üzerinde açık artırma başlatarak satabilecek. Otobid sistemi verilen bu yeni sistemde, açık artırma sayesinde daha kârlı satışlar yapılabilecek. Merakla beklenen sistemi yayınlayan Sahibinden Otobid hakkında tüm detayları da açıkladı. Peki Sahibinden Otobid Nedir? Sahibinden Açık Artırma nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

Sahibinden, geçtiğimiz günlerde Otobid ismindeki yeni satış sistemini duyurdu. Bu sistemle birlikte artık aracını satmak isteyenler Otobid’e arabasını sunacak ve galericilerden teklif alacak. Bu şekilde araç açık artırma usulüyle daha hızlı, daha kârlı ve daha kolay satılabilecek. Otobid ile ilgili akıllara birçok soru işareti takılıyor. Bu içeriğimizde aklınızdaki soru işaretlerini gidereceğiz. Peki Sahibinden Otobid nedir gelin bir bakalım…

sahibinden otobid nedir

Sahibinden Otobid Nedir?

Otobid, Sahibinden tarafından duyurulan açık artırma ile araç satış sistemidir. Bu sistemde, aracını satmak isteyen kişi Sahibinden web sitesi ya da mobil uygulaması üzerinden aracını yükleyerek teklif almaya başlar. Otobid, Sahibinden’de kurumsal hesabı olan galericilere aracı sunar ve teklifler alınmaya başlanır. Kısacası Otobid, ikinci el araçların açık artırma ile satış platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Otobid online olarak araçların açık artırma usulüyle satılmasını sağlayan Sahibinden.com’a bağlı bir araç satış sistemidir. Henüz yeni duyurulan Otobid hakkında tüm detaylar belirginleşmeye başladı. Sahibinden Otobid nedir sorusuna da bu şekilde yanıt vermiş olduk.

Sahibinden Açık Artırma Araba Satmak

Sahibinden üzerinden açık artırma ile araba satmak için Sahibinden.com’un yeni duyurmuş olduğu Otobid sistemini kullanmanız gerekiyor. Bu sistemi kullanarak aracınızın Sahibinden’de kurumsal hesabı olan galericilerden teklif almasını bekleyebilirsiniz.

Sahibinden Otobid nedir başlıklı paragrafı da yukarıdan okuyabilirsiniz. Tam olarak ne olduğunu anlamak için içeriğimizin tamamını okumanızda fayda var. Tüm detaylarını sizlere aktardık.

Sahibinden Açık Artırma Nasıl Yapılır?

Sahibinden üzerinden açık artırma yapmak oldukça kolay. Sahibinden web sitesinden ya da mobil uygulamasından araç bilgilerinizi girerek ilk adımı tamamlayabilirsiniz. Ardından Sahibinden tarafından size açık artırma için bir başlangıç fiyatı önerilir. Devam etmeniz halinde aracınız için bir randevu oluşturulur. Otobid, aracınızda detaylı bir ekspertiz yapar ve nihai açık artırma başlangıç fiyatını önerir.

Önerilen açık artırma başlangıç fiyatını satıcı onaylar ise, açık artırma Sahibinden’de kurumsal hesabı olan ve Otobid’de açık artırmaya katılım şartı sağlayan galericilere sunulacak. Böylece galericiler araca teklif verebilecek. Ardından araç en fazla teklif veren galeriye satılır.

Otobid Komisyon Alıyor mu?

Açık artırma oluşturmak ücretsizdir. Otobid üzerinde açık artırma ile satış yapan kişilerden herhangi bir ücret ya da komisyon talep etmemektedir. Yani Sahibinden açık artırma ile satacağınız arabanızdan hiç bir komisyon alınmaz. Ayrıca aracını satan kullanıcılardan noter ücreti de alınmayacak.

Otobid’e Hangi Araçlar Katılabilir?

Sahibinden, Otobid ile açık artırmada satılacak olan arabalar için Sahibinden bazı şartlar yayınladı. Açık artırmaya koyulacak olan araçların bu şartları karşılıyor olması gerekiyor. Sahibinden tarafından belirlenen şartlar şu şekilde;

 • 2004 modelden eski ve 2023 modelden yeni
 • 250.000 km üstü
 • Ağır hasarlı veya pert geçmişi olan
 • Tavan, airbag veya şasisi işlemli
 • Kilometre bilgisine müdahale edilmiş
 • Motor arıza veya herhangi bir uyarı ışığı yanan
 • Markanın yetkili distribütörleri haricinde ithal edilmiş
 • Muayene süresinin dolmasına 30 günden az kalmış
 • Son sahiplik süresi 30 günden az
 • Ek bir yazılım yüklenmiş
 • Üzerinde kredi, rehin vb. borç bulunan

Yukarıdaki şartları karşılayan araçlar Otobid üzerinden açık artırma ile satılabilir. Sahibinden Otobid nedir sorusuna da yanıtı yukarıdaki paragraflarda verdik. Yorum ve görüşleriniz bizim için oldukça önemlidir. Aşağıda yorumlar kısmından bize görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir