1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Sahibinden Param Güvende Güvenilir mi?

Sahibinden Param Güvende Güvenilir mi?
0

Türkiye’nin çevrimiçi ikinci el alım satım pazarı olan Sahibinden, daha güvenli bir alışveriş için aracılık hizmeti sunuyor. Param Güvende ismi verilen bu sistemde, paranız ticaret tamamlanana kadar Sahibinden havuzunda saklanır ve iki tarafta onayladığında para satıcıya aktarılır. Peki bu sistem ne kadar güvenli? Sahibinden Param güvende güvenilir mi? İşte tüm detaylar…..

Sahibinden platformu yıllardır Türkiye’nin en popüler ikinci el pazarı olarak hizmet veriyor. Araç satışları, emlak, konut satışları vb. gibi birçok ilanın yer aldığı Sahibinden üzerinde, daha güvenli ticaret yapabilmek için “Param Güvende” isimli bir sistem çıkarıldı. Ancak bazı dolandırıcılar sahte Param Güvende siteleri açarak bu özelliğin adı altında birçok insanı mağdur etti. Bu nedenle Param Güvende sistemine güveni sarsılan bazı kullanıcılar oluyor. Peki Param Güvende sistemini kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? Sahibinden Param Güvende güvenilir mi?

sahibinden param güvende güvenilir mi

Sahibinden Param Güvende Güvenilir mi?

Param gerçekten güvende mi diye soruyor olabilirsiniz. ‘Param Güvende’ adı altında dolandırılan birçok insan olsa da, bu konunun Sahibinden.com ile bir alakası yoktur. Aslında Param Güvende sistemi oldukça güvenilir bir sistemdir. Ürün satılırken ücreti alıp havuza koyan sistem, siz ürünü alıp sorunsuz olduğunu onayladığınızda satıcıya veriliyor. Böylece dolandırılmayı önlüyor.

Ancak dolandırıcılar yine boş durmayıp bu sistemi kopyalayarak, sahte ‘Param Güvende’ siteleri kuruyor ve bu siteler ile insanları mağdur ediyorlar. Bu nedenle, Param Güvende ile ödeme yaparken alan adının sahibinden.com olduğuna mutlaka dikkat etmeniz gerekiyor. Site tıpatıp aynı olsa da, farklı alan adlarına siteyi kopyalayarak ücret koparabiliyorlar. Sahibinden Param Güvende güvenilir mi sorusuna yanıt olarak güvenli diyebiliriz ancak ödeme yaparken Sahibinden.com’a yaptığınızdan mutlaka emin olmalısınız.

Param Güvende Nedir?

Param Güvende sistemi, Sahibinden’in platformda daha güvenli alışveriş yapılması için çıkarmış olduğu bir aracılık hizmetidir. Bu sistemle birlikte, alıcı ürünü alırken ücreti online olarak öder. Ardından alınan bu para Sahibinden’in havuzunda tutulur. Ödemenin yapıldığını gören satıcı ürünü hazırlar ve teslim eder. Ürün teslim edildiğinde alıcı onaylar ve alıcının onayından sonra ücret satıcıya gönderilir. Böylece bir sorun yaşandığında alıcıya ücret kolaylıkla iade edilebilir. Aklınızdaki Sahibinden Param Güvende güvenilir mi sorusunu umarım yanıtlamışızdır.

Böylelikle Param Güvende, aslında Sahibinden platformunu daha güvenli hale getirmektedir. Param Güvende sistemi olmadan alınan ürünlerde iade vb. gibi durumlar zorlaşabilirken, ücreti gönderip ürünü alamayan kullanıcılarda olabiliyordu. Ancak şu anda Param Güvende sistemi alıcının haklarını korumaktadır.

Param Güvende Hizmet Beledi, Komisyonu Ne Kadar?

Param Güvende sisteminde Sahibinden’in aldığı bir hizmet beledi bulunmaktadır. Ürünün fiyatına ve kategorisine göre bu komisyon değişmektedir. 100 TL altı, 100 TL – 500 TL arası, 500 TL – 4490 TL arası, 4490 TL – 10.000 TL arası ve 10 bin TL üstü olmak üzere 5 ayrı komisyon oranı bulunmaktadır. Ayrıca ürün kategorisine göre de komisyonlar değişmektedir. Bu komisyonların tam olarak listesini Sahibinden’in yardım sayfasında bulabilirsiniz.

Ancak iade konusunda şöyle bir durum var; eğer satıcı bireysel bir satıcı ise ve siz iade istediyseniz, hizmet bedeli iadeye dahil edilmez. Yani iade alırken hizmet bedeli çıkarılmış şekilde geri ücret alırsınız. Ancak satıcı kurumsal ise, yatırdığınız tüm parayı iade alırsınız. Yani buna hizmet bedeli de dahil olur.

Bu içeriğimizde sizlere Sahibinden Param Güvende güvenilir mi değil mi tüm detaylarıyla anlattık. Konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi bize yorumlar kısmından bildirebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir