1. Anasayfa
 2. Gündem

Türkiye’de İlk Yüz Nakli Olan Kimdir? Uğur Acar, Yeni Bir Hayata Hazırlanıyor!

Türkiye’de İlk Yüz Nakli Olan Kimdir? Uğur Acar, Yeni Bir Hayata Hazırlanıyor!
Türkiye'de ilk yüz nakli olan kişi
0

Türkiye’de ilk yüz nakli olan kimdir? Yüz nakli, bir insan yüzününün hasar almasıyla kullanılamaz hale gelmesi veya estetiğinin bozulması sonucu gerçekleştirilen bir ameliyattır. Bu işlem insanın yüzünün bir kısmının ya da bütününün tekrar yerşeltirilmesine dair medikal işlemdir. Dünya’da ilk yüz nakli İspanya’da 2010 yılında yapılmıştır. Yüzün tamamının nakledildiği ve dünyanın ilk başarılı yüz nakli ise 2012 yılında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’de gerçekleşmiştir. Yüz nakli ameliyatları çok kompleksi ve zor ameliyatlardır. Ameliyatı yapacak olan doktor işinde uzman olmalı ve ameliyatın riskli olduğu göze bilinmelidir. Peki, Türkiye’de İlk Yüz Nakli Olan Kimdir? Türkiye’nin İlk Yüz Nakli Olan Kişisi Uğur Acar’dır. Uğur Acar, Antalya şehrinin Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Türkiye’nin ilk yüz nakli olan kişisi Uğur Acar henüz 1 aylıkken evinde çıkan yangında yüzü yanmış ve ağır hasar almıştır. Henüz 1 aylıkken yaşadığı talihsiz kaza sonucunda yüzü yanmıştır. Geçtiğimiz günlerde ise Uğur Acar’dan yeni bir haber geldi! Uğur Acar, yeni bir hayata hazırlandığını belirterek: “Üniversite okumak istiyorum.”

Türkiye’de İlk Yüz Nakli Olan Uğur Acar Kimdir?

Uğur Acar, 2012 yılında Türkiye’nin ilk yüz nakli olmuş kişisidir. Uğur Acar, Antalya şehrinin Manavgat ilçesi Gebece köyünde dünyaya gözlerini açmıştır. Henüz 1 aylıkken yaşadığı talihsiz kaza sonucunda evinde çıkan yangında yüzü yanmış ve ağır hasar almıştır. 21 Ocak 2012 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatı yapılmıştır. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin yaptığı Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatı ile yeni hayatına başlamıştır. Geçtiğimiz günlerde ise Uğur Acar’dan yeni bir haber geldi. Uğur Acar, yeni bir hayata hazırlandığını belirterek şu sözleri kullandı: “Üniversite okumak istiyorum.”

Uğur Acar: ÜNİVERSİTE OKUMAK İSTİYORUM

Türkiye’nin ilk yüz nakli olan kişisi Uğur Acar, henüz 1 aylıkken yaşadığı talihsiz kaza sonucu evinde çıkan yangın sebebiyle yüzü yanmış ve ağır hasar almıştır. 21 Ocak 2012 tarihinde Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’nin ilk yüz nakli ameliyatı başarıyla gerçekleştirilmiştir. Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin yaptığı yüz nakli ameliyatı ile yeni hayatına başlamıştır. Uğur Özkan’ın şimdiki hayali ise üniversite okumak. Eğitim hayatını zor koşullar sebebiyle yarım bırakan Uğur Acar, eğitime geri döndü. Açıktan liseyi bitirdi ve şuan üniversite sınavına hazırlanıyor. Eğitime çok önem verdiğini ve hayatı için okumak istediğini belirtti. Hedefinin sağlık bölümü olduğunu belirten Uğur Acar: “Sağlık bölümünden bir bölüm okumak istiyorum.” dedi.

Türkiye’nin ilk yüz nakli olan kişisi Uğur Acar: “Daha önce yapamadıklarımı ve yapmadıklarımı yeni hayatımda yapmayı planlıyorum. Geleceğime ve hayatıma katkısı olacak her şeyi başarmak için adım adım gidiyorum. Sağlık alanında bir bölüm okumak istiyorum. 2 yıllık dahi olsa bir bölüm okumak ve üniversite eğitimi almak istiyorum. Sağlık alanı önceliğim ama olmasa da Elektrik-Elektronik bölümünü istiyorum.” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir