1. Anasayfa
 2. Eğitim

YKS Sınava Giriş Yeri Değiştirme 2024: ÖSYM Sınava Giriş Yeri Değiştirme

YKS Sınava Giriş Yeri Değiştirme 2024: ÖSYM Sınava Giriş Yeri Değiştirme
0

YKS sınava giriş yeri değiştirme işlemi yapmak isteyen bazı öğrenciler bulunuyor. YKS adaylarının belki de en çok merak ettiği durumlardan birisi budur. Bu yıl Haziran ayında gerçekleşecek olan YKS için sınava giriş yerleri yakın zamanda açıklanacak. Açıklandıktan sonra giriş yerini değiştirmek isteyenler için detaylı bir bilgilendirme yazısı hazırladık. ÖSYM sınava giriş yeri değiştirme nasıl yapılır? Değiştirilebilir mi? İşte tüm detaylar…

Bu yıl 8 Haziran ve 9 Haziran’da oturumları gerçekleşecek olan YKS sınavına bu yıl 3 milyondan fazla aday başvuru yaptı. Üniversiteye geçiş sınavı olarak da bilinen YKS hakkında merak edilen birçok soru var. YKS sınava giriş yerleri açıklandığında açıklanan yere uzak olabilecek birçok kişi bulunuyor. Bu gibi durumlarda adayların yapması gerekenlerin ne olduğuna dair içerik hazırladık. YKS sınava giriş yeri değiştirme nasıl yapılır? İşte tüm detaylar…

yks sınava giriş yeri değiştirme

YKS Sınava Giriş Yeri Değiştirme Mümkün mü?

YKS başvuruları devam ederken başvurunuzu düzenleyerek sınava giriş yerinizi değiştirebilirsiniz. Ancak başvurular sona erdikten sonra ve sınava giriş yerleri açıklandıktan sonra ne yazık ki değiştirmeniz mümkün değildir. Sınava giriş belgenizde yazan bina ve salonda girmeniz gerekmektedir. Sonradan değiştirme şansınız yoktur. Bu nedenle sınava başvuru yaparken ÖSYM üzerinden sınava giriş yerinizi iyi seçmeniz gerekiyor. Çünkü belirlendikten sonra geri dönüşü olmuyor.

YKS Giriş Yerleri Ne Zaman Açıklanacak?

ÖSYM, sınava giriş yerlerini genellikle sınavdan 10 gün önce açıklamaktadır. YKS’nin ilk oturum gününden yani 8 Haziran’dan 10 gün önce adayların sınava giriş belgeleri açıklanacaktır. Böylece herkes sınava nerede gireceğini öğrenecek ve eğer uzaktaysa 10 gün içerisinde hazırlığını yapacaktır. Sınava giriş yerleri açıklandıktan sonra ÖSYM’nin AIS sistemi üzerinden giriş belgenizi indirebilir ve sınava nerede gireceğinizi görebilirsiniz.

ÖSYM, sınava giriş yerleri açıklandığında ÖSYM bunun duyurusunu yaparak tüm adaylara bildirecektir. Sonrasında ise adaylar ÖSYM AIS sistemi üzerinden aday numaraları ve şifreleri ile giriş yaparak sınava giriş belgelerini indirebilecekler.

YKS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) üç oturumuna ait sonuçları, 17 Temmuz’da açıklanacak. ÖSYM’nin resmi sonuç sayfası olan sonuc.osym.gov.tr adresinden, öğrenciler kullanıcı adı ve şifreleriyle sonuçları sorgulayabilecekler. Bu sonuçlar, öğrencilerin üniversite tercih sürecini başlatacak ve gelecekleri hakkında önemli kararlar almalarını sağlayacak. Genellikle sonuçlar belirlenen günün öncesinde de açıklanabilmektedir. ÖSYM, YKS sonuçlarını belirlenen günün öncesinde açıklayabilir. Geçtiğimiz yıllarda buna birçok kez şahit olduk. Ancak en geç 17 Temmuz 2024 tarihinde açıklanacaktır.

YKS Nedir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), Türkiye’de lise mezunu olan öğrencilerin üniversiteye giriş yapabilmek için girdikleri bir sınavdır. YKS, üç oturumdan oluşur: Temel Yeterlilik Testi (TYT), Alan Yeterlilik Testleri (AYT) ve Yabancı Dil Testi (YDT). TYT, Türkçe, Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri alanlarında genel yetenekleri ölçerken, AYT ve YDT ise öğrencilerin ilgi duydukları bölüme göre alan bilgisini ve yabancı dil yeteneklerini test eder. YKS sonuçları, öğrencilerin üniversiteye girişte kullanacakları puanları belirler ve üniversite tercih sürecinin temelini oluşturur. Bu sınav, Türkiye’deki birçok üniversiteye giriş için bir kriterdir ve öğrencilerin akademik başarılarını değerlendirmek amacıyla düzenlenir. YKS, Türkiye’deki üniversiteye giriş için temel bir kriterdir ve öğrencilerin akademik yeterliliklerini ölçer. Üç oturumdan oluşur: TYT, AYT ve YDT.

Bu içeriğimizde, YKS sınava giriş yeri değiştirme işleminin nasıl yapılacağından ve bu konu hakkındaki tüm detaylardan bahsettik. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 1
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir