1. Anasayfa
 2. Gündem

6 Şubat Depreminde Hangi Ülkeler Yardım Etti?

6 Şubat Depreminde Hangi Ülkeler Yardım Etti?
0

Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta, Türkiye tarihinin en üzücü olaylarından birisini yaşadık. Yalnızca 11 ili değil, tüm ülkeyi derinden etkileyen korkunç bir deprem felaketi yaşandı. On binlerce kaybımızın olduğu bu depremde birçok ülke Türkiye için seferber oldu. Türkiye’ye yardım göndermek için çabalayan birçok ülke, elinden geleni yaparak ülkemize yardımda bulundu. 6 Şubat depreminde hangi ülkeler yardım etti? İşte tüm detaylar….

Bundan tam bir yıl önce, 6 Şubat gecesi saat 04:17’de Türkiye’nin başına gelen en büyük doğal afetlerden birisi gerçekleşti. 11 ilimizi etkileyen bu depremde on binlerce kaybımız oldu. Deprem bölgesinde yer alan birçok bina yerle bir oldu. Kahramanmaraş, Hatay, Adıyaman, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Malatya, Diyarbakır, Adana, Kilis ve Elazığ illerimizde yıkım yaratan bu depremden sonra tüm ülke olarak seferber olduk. 81 ilimizdeki tüm vatandaşlarımız, deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza yardım etmek için elinden ne geliyorsa yaptı. Peki 6 Şubat depreminde hangi ülkeler yardım etti? Türkiye’nin arkasında yer alan ülkeler hangileriydi?

6 şubat depreminde hangi ülkeler yardım etti

6 Şubat Depreminde Hangi Ülkeler Yardım Etti?

Ülkemizin yaşanan depremde arama kurtarma, gıda, barınma ve ısınma gibi çeşitli yardımlara ihtiyacı doğu. Sağlık ve para ihtiyacı da duyan ülkemize birçok ülkeden destek mesajı yağarken, birçok ülkeden de çeşitli destekler gönderildi. Depremde hangi ülkenin ne kadar yardım gönderdiği de oldukça merak edildi. 6 Şubat depreminde hangi ülkeler yardım etti; İşte 6 Şubat Depreminde Türkiye’ye yardım gönderen o ülkeler…

1. Avrupa Birliği

Copernicus uydu sistemi, acil durum haritaları sağlama yeteneğine sahip kurumlar için devreye alındı.

2. ABD

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’ye arama kurtarma çalışmalarını güçlendirecek ekipler gönderdi.

Kaliforniya’dan, Los Angeles County itfaiyecilerinin yanı sıra yapı mühendisleriyle birlikte özel eğitimli altı köpek Türkiye’ye gönderildi.

3. Rusya

Rusya, çeşitli yardımlarda bulunmak için Türkiye’ye teklifte bulundu ve bu teklif Ankara tarafından kabul edildi. Suriye bölgesinde de deprem konusunda birçok destekte bulunan Rusya, Türkiye’de de desteklerini esirgemedi. Birçok yardımda bulunan Rusya, Suriye ve Türkiye deprem bölgelerinde oldukça etkili oldu.

4. İsrail

6 Şubat depreminde hangi ülkeler yardım etti sorusuna verilecek en şaşırtıcı cevaplardan birisi de İsrail oldu. İsrail ordusu, destek olmak için 150 mühendis, sağlık personeli ve diğer görevlilerden oluşan kalabalık bir arama kurtarma ekibi gönderdi.

5. Yunanistan

Son dönemlerde Türkiye ile ilişkileri gergin olan bir diğer ülke olan Yunanistan ise, ilk arama kurtarma ekibini gönderen ülkelerden birisi oldu. Başbakan’ın “Yunanistan tüm gücünü seferber etmeye hazırdır.” açıklamasında bulundu. 21 kişilik bir arama kurtarma ekibi, 2 kurtarma köpeği ve bir kurtarma aracı Türkiye’ye gönderildi.

6. Almanya

Çok sayıda sağlık personeli ve kurtarma ekibi gönderen Almanya, acil durum jeneratörleri, çadırlar, battaniyeler ve su arıtma ekipmanları da gönderdi.

7. Fransa

Fransa da, 4 köpek ve 73 arama kurtarma görevlisinin bulunduğu bir ekibi Türkiye’ye gönderdi.

Bu ülkeler sırasıyla; Güney Kore, Pakistan, İngiltere, Hindistan, İsviçre, Çekya, Japonya, Lübnan, Avusturya, İspanya, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Sırbistan, Karadağ, Moldova, Ürdün, Meksika, Mısır, İtalya, Yeni Zelanda, Çin ve Avustralya olarak devam ediyor. Dünyanın neredeyse tüm ülkelerinden Türkiye için yardım gönderildi. İki ülke arası ilişkilerimizin gergin olduğu ülkelerden bile çeşitli yardımlar Türkiye’ye gönderildi.

Dünyanın dört bir yanından Türkiye’de yaşanan korkutucu deprem için yardım gönderildi. 6 Şubat depreminde hangi ülkeler yardım etti sorusunu yanıtladık. İlişkilerimizin gergin olduğu Yunanistan ve İsrail ülkelerinden yardım gelmesi birçok insanı şaşırttı. Bu konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizlere bildirebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için oldukça önemlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir