1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

8 Mart Resmi Tatil mi 2024? 8 Mart Kadınlar Günü Tatil Var mı?

8 Mart Resmi Tatil mi 2024? 8 Mart Kadınlar Günü Tatil Var mı?
0

Tüm dünyada ‘Kadınlar Günü’ olarak kutlanan 8 Mart, ülkemizde de her yıl Mart ayının 8. günü kutlanmaktadır. Kadınlar Günü ismi verilen bu özel günde kadınların siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesine, ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarının kutlanmasına dikkat çekilir. Peki 8 Mart resmi tatil mi? Tatil olacak mı? İşte tüm detaylar….

8 Mart’ı bilmeyenimiz yoktur. Özellikle Türkiye’de oldukça önem verilen günlerden birisi olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü önem verilen günler arasındadır. Bu yıl da kutlanacak olan bu gün için her yıl sorulan bir soru var. O soru da, 8 Mart’ın resmi tatil olup olmadığı konusudur. Bu içeriğimizde size 8 Mart hakkındaki tüm detayları aktaracağız. İşte; son zamanların en sık sorulan sorusu ‘8 Mart resmi tatil mi’ sorusunun yanıtını aktardık.

8 mart resmi tatil mi

Her yıl 8 Mart yaklaşırken en çok sorulan sorulardan birisi de bu günün tatil olup olmadığı oluyor. Kadınlara özel olan bu günün kadınlar ya da herkes için bir resmi tatil durumu ya da farklı bir şey söz konusu oluyor mu diye merak ediliyor tabii ki de. Bu oldukça normal. Ancak ne yazık ki böyle bir umudunuz varsa, şu anda umudunuzu kaybetmek üzeresiniz. Gelin 8 Mart resmi tatil mi değil mi birlikte öğrenelim.

8 Mart resmi tatil mi?

Hayır, ne yazık ki 8 Mart Dünya Kadınlar Günü bir resmi tatil günü değildir. Hatta öyle ki, Mart ayında herhangi bir resmi tatil bulunmamaktadır. Dolayısıyla 8 Mart gününde de herhangi bir resmi tatil bulunmamaktadır. Eğer özel bir kurumda çalışıyor ya da okuyorsanız kurumunuzun yönetimine bağlı olarak tatil durumu değişebilir ancak resmi tatil olmadığından devlet kurumlarında herhangi bir değişiklik olmayacaktır. Ayrıca özel sektörde çalışanlar için de resmi tatil izni gibi bir durum söz konusu olmayacaktır. Yani, maalesef böyle; 8 Mart Dünya Kadınlar Günü resmi tatil günleri arasında değildir.

8 Mart Nasıl Ortaya Çıktı?

1910 yılında Kopenhag’ta gerçekleşen bir konferanstan biraz bahsetmek gerekiyor. Clara Zetkin’in yüreğindeki ateş, gerçek bir devrim niteliğindeydi. İşçilerin hakları için mücadele eden bir kadın olarak, 1857’deki trajik olayları hatırlamak ve onurlandırmak için 8 Mart’ın Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edilmesini önerdi. Sonrasında toplum tarafından 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kabul edildi ve şu anda dünyanın her yerinde 8 Mart gününde Dünya Kadınlar Günü kutlanmaktadır. Bu durum, Clara Zetkin’in bu çabasının başarılı olduğunu bizlere gösteriyor. Böylece önerdiği 8 Mart günü tüm dünya tarafından kabul edildi. 8 Mart resmi tatil mi öğrendik, nasıl ortaya çıktığını da öğrendik; peki okullar tatil olacak mı?

8 Mart Okullar Tatil mi 2024?

Maalesef 8 Mart Dünya Kadınlar Günü herhangi bir resmi tatil olmadığından dolayı okullar da tatil olmayacak. Cuma gününe isabet eden 8 Mart günü eğitim öğretim devam edecek ve okullarda herhangi bir tatil durumu olmayacak. Dershane ve diğer özel kurumlarda tabii ki kurumun yönetimine bağlı olarak tatil durumu değişebilir ancak devlet okullarında herhangi bir tatil söz konusu değildir, üzgünüz.

Şimdi bir özet geçelim; Dünya Kadınlar Günü yani 8 Mart bir resmi tatil değildir. Dolayısıyla okullar da tatil değildir. Bu nedenle 8 mart resmi tatil mi sorusuna vereceğimiz yanıt ne yazık ki olumsuz olacaktır. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi bize yorum olarak gönderebilirsiniz. Yorumlarınız bizim için oldukça değerlidir.

TOGG Sipariş İptali Nasıl Yapılır? 2024 Sipariş İptal Etme

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir