1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

İlk Emoji Ne Zaman Bulundu? Emojiler İlk Ne Zaman Çıktı?

İlk Emoji Ne Zaman Bulundu? Emojiler İlk Ne Zaman Çıktı?
0

Günümüzde sosyal medya üzerinden sohbet ederken, gönderi yayınlarken hatta yorum yaparken bile emojileri kullanıyoruz. Gerçek hayattaki mimiklerimizin yerine geçen emojilerin tarihi aslında çok eskiye dayanmıyor. İnternet hayatımızın neredeyse her noktasında kullandığımız emojilerin ilk tasarımı kime ait? İlk emoji ne zaman bulundu? Emojiler ilk ne zaman çıktı? İşte tüm detaylar…

İnternetin popülerleşmesiyle birlikte sanal ortamda iletişimi zenginleştirmek için emojiler kullanılmaya başlandı. Emojilerin tarihi aslında yaklaşık 20 yıla dayanıyor. İnsanlar internet kullanmaya başladıkça ve internet popülerleştikçe, haliyle iletişimlerin birçoğu artık yalnızca internet ortamında olmaya başladı. Bu nedenle de tepkilerimizi, ruh halimizi ve mimiklerimizi belli edebilmek için emojiler kullanmaya başladık. Bu yazıda da size emojilerin detaylı tarihçesini anlattık.

ilk emoji ne zaman bulundu

İlk Emoji Ne Zaman Bulundu?

Günümüzde kullandığımız emojilerin tarihi, 1998-1999 yıllarına kadar dayanıyor. Japonya’da NTT DoCoMo’nun i-mode mobile Internet platformunun ekip üyesi olan Shigetaka Kurita, ilk emojileri tasarlayan insandır. Tarihteki ilk emoji ve emojiler Kurita tarafından tasarlanmıştır. Set halinde 172 adet emoji tasarlayan Kurita, her bir emojiyi 12×12 pixeller halinde tasarladı. Ancak sadece birkaç pixelden oluşan bu emojiler zamanla yerini renkli emoji ifadelerine bıraktı. Sonrasında tasarlanan Smiley yüz ifadeleri, günümüzdeki bilinen emojilerin ilk halidir. Bu ifadelerin tasarımcısı ise Smiley şirketinin CEO’su Nicolas Loufrani’dir.

Tabii ki sonrasında yüz ifadelerinin dışında bayraklar, araçlar, eğlence içerikleri ve çeşitli emojiler sırasıyla eklenmiştir. Ancak ilk emoji ne zaman bulundu sorusunun yanıtı 1989-1999 yılları olacaktır. Emojilerin temeli sadece 12 pixellik tasarımlara dayanmaktadır.

Tarihteki İlk Emoji Neydi?

Aslında emojilerden önce yazılı ifadeleri kullanıyorduk. “:-)”, “:-(” gibi noktalama işaretleri ile oluşturduğumuz surat ifadeleri internet ortamında oldukça yaygındı. Sonrasında ise Kurita tarafından ilk 180 emoji çizildi. Aşağıdaki görselde, tarihin çizilen ilk emojilerini görüntülüyorsunuz.

tarihteki ilk emoji neydi

Yukarıdaki görsel, Shigetaka Kurita tarafından çizilen tarihin ilk emojileridir. Her biri 12×12 pixelden oluşan bu emojiler, internet tarihine emojilerin temeli olarak geçmiştir. Surat ifadeleri gibi önemli emojiler burada yalnızca birkaç pixelden oluşuyor.

Facebook, Whatsapp, Snapchat ve diğer tüm sosyal medya platformlarında emojiler olmadan neredeyse iletişim kurmak zor. Oldukça sık kullanılan bu ifadeler iletişimin güçlenmesi ve sanal ortamda iletişimin zenginleşmesi için oldukça faydalı. Karşıdaki kişinin ruh halimizi anlaması, ona göre tepki vermesini sağlıyor.

Gülücük Emojisini Kim Buldu?

Gülücük emojisinin ilk olarak kullanılmasına dair bilinen en eski örnek, 19 Eylül 1982 tarihinde Carnegie Mellon Üniversitesi’nde Dil Teknolojileri Enstitüsü ve Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde profesör olan Scott Fahlman tarafından yapılan bir çevrim içi duyuru panosunda yer alıyor. Fahlman, o dönemde mizahi bir amacı olsa da iletişimde duygusal ifadeleri belirtmek için bu basit sembolleri kullandı. Bu çevrim içi mesaj, :-) ve :-( ifadelerini içeriyordu; :-) gülümseyen ve :-( üzgün anlamına gelmektedir. Bu nedenle Scott Fahlman, gülücük emojisinin ilk kullanıcısı olarak kabul edilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir