1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Musluk Suyu İçilen İller: Hangi Şehirlerin Çeşme Suyu İçilir?

Musluk Suyu İçilen İller: Hangi Şehirlerin Çeşme Suyu İçilir?
0

Sağlığımız için temiz su içmek önemlidir. Musluk suları her zaman filtrelenmiş veya arıtılmış temiz sular olmuyor. Bu nedenle bazı şehirlerde içilen çeşme suları zararlı olabiliyor. Musluk suyu içilen iller olduğu gibi, içilmemesi gereken iller de bulunmaktadır. Bu nedenle şehrinizin çeşme sularının herhangi bir filtrasyon işleminden geçip geçmediğine dikkat etmelisiniz. İşte sizin için çeşme suyu içilen şehirler

Bazı büyükşehirlerde, çeşme suyundan akan su vatandaşlara kaliteli ve uluslararası standartlara uygun hale getirilerek vatandaşlara sunulmaktadır. Çeşme suyu içilen şehirler olduğu gibi, içilmeyen illerin sayısı da oldukça fazla. Bundan emin olmak için mutlaka kapsamlı bir araştırma ve test yapmanızı tavsiye ederiz. Ne de olsa sağlık her şeyden önce gelir. Bu konuda dikkatli olmanız gerekmektedir.

musluk suyu içilen iller

Musluk Suyu İçilen İller Hangileri?

Öncelikle belirtelim, bu listede yer alan bilgiler eski ya da değişmiş olabilir. Siz yine de içmeden önce suyun içilebilir olduğundan emin olun. Sağlığınız için içmeden önce kontrol etmek oldukça önemlidir. Suyu içilebilen iller arasında birçok ilimiz bulunuyor. Bu illeri aşağıda sizlere bir bir listeledik. İşte çeşmesinden akan suyu rahatlıkla, kana kana içebileceğiniz şehirlerimiz…

1. Isparta

Listemizin başında Isparta ilimiz yer almaktadır. Başkan Başdeğirmen 2019’da yaptığı açıklamada “Hemşehrilerimiz içme suyunu gönül rahatlığı ile tüketebilirler” ifadesini kullanmıştı. Isparta’da akan çeşme suları rahatlıkla içilebilir.

2. İstanbul

Tabii ki, İstanbul ilimizde de musluktan akan sular içilebilir derecededir. Uluslararası ve yerel sağlık örgütlerine göre içilebilir kalitede olan İstanbul’daki çeşme suları da listemizde yer almaktadır. Gönül rahatlığıyla çeşmeden akan suyu içebiliyorsunuz.

3. Konya

Musluk suyu içilen iller listesinde 3. sırada Konya yer alıyor. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, yaptığı bir açıklamada “Biz evde ailece suyumuzu çeşmeden kullanıyoruz. Konyalı hemşehrilerimiz de gönül rahatlığıyla çeşme suyunu içebilirler.” ifadesini kullandı. Buna göre, Konya’da da musluktan akan sular gönül rahatlığıyla içilebilecek bir seviyededir. Eğer Konya’da yaşıyorsanız çeşme suyunu rahatlıkla içebilirsiniz.

4. Ankara

Listeye, büyükşehirler ile devam ediyoruz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin de bu konuda benzer açıklamaları bulunmaktadır. Ankaralı vatandaşlarımızın çeşme sularını gönül rahatlığıyla içebileceği belirtilmektedir. Öyle ki, musluk suyu içilen iller listesinde Ankara’da yer alıyor.

5. İzmir

Biz İzmirliler musluğa çeşme deriz. Şaka bir yana, İzmir’de de çeşmeden akan suların rahatlıkla içilebilecek kalitede olduğu açıklanmıştır. Sağlık örgütleri tarafından yapılan araştırmalar suyun içilebilir seviyede olduğunu öne çıkartmıştır. Buna göre, İzmir’de de çeşme suları içilebilmektedir.

çeşme suyu içilen şehirler

6. Erzurum

Listemizin altıncı sırasında Erzurum yer almaktadır. Erzurum’da belgeli bir şekilde çeşme suyunun içilebilir kalitede olduğunu kanıtlayan illerden birisidir. Erzurum ilimizde de, musluktan akan sular vatandaşlar tarafından gönül rahatlığıyla içilebilmektedir. Sağlıksal açıdan herhangi bir problem yaratmamaktadır. Sağlık örgütleri tarafından kalitesi onaylanmıştır.

7. Gaziantep

Deprem sonrasında bazı sorunlar yaşansa da, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları sonucunda Gaziantep’te de çeşme suları yeniden içilebilir kaliteye ulaşmıştır. Gaziantep’te yaşayan vatandaşlarımız da çeşme sularını içme suyu olarak kullanabilirler.

8. Malatya

Son olarak musluk suyu içilen iller listemize Doğu Anadolu bölgesinden Malatya’yı da ekleyelim. Sadece burada yer alan şehirlerdeki musluk suları içilebilir seviyede değildir tabii ki. Biz yalnızca birkaç tanesini burada sizler için listeledik. Malatya’daki musluklardan akan çeşme suları da diğer illerimizdeki gibi içilebilir kalitede olmaktadır.

Bu liste daha da uzayabilir ancak bugünlük bizden bu kadar. Büyükşehirlerimizin birçoğunda zaten çeşme suları içilebilecek kalitededir. Bu konuda emin olmak için belediyenizin yaptığı açıklamaları takip etmeniz en doğrusu olacaktır. Musluk suyu içilen iller listesi çok daha uzun olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir