1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Oğuzhan Uğur Neden Hapse Girecek? Niye Hapis Cezası Aldı?

Oğuzhan Uğur Neden Hapse Girecek? Niye Hapis Cezası Aldı?
0

Sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur hakkında hapis cezası istemi sosyal medyanın gündemine oturdu. 6 Şubat depremlerinde Babala TV X hesabından paylaşılan paylaşım nedeniyle Oğuzhan Uğur’a 4 yıl 6 aya kadar hapis cezası istendi. Bu haber sosyal medyada hızlı bir şekilde gündeme geldi. Peki Oğuzhan Uğur hapse girecek mi? Oğuzhan Uğur neden hapse girecek? İşte tüm detaylar…

Sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur’un sahibi olduğu hesap üzerinden 6 Şubat 2023’te meydana gelen iki büyük depremin ardından barajların çatladığına dair paylaşımlar yapılmasıyla ilgili soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, Uğur’un ‘basın ve yayın yoluyla halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Oğuzhan Uğur Hapse Girecek mi?

Sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur’un sahibi olduğu ‘BaBala TV’ isimli hesap üzerinden, 6 Şubat 2023’te meydana gelen iki büyük depremin ertesi günü barajların çatladığına dair paylaşımlar yapılması üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Uğur’un ‘basın ve yayın yoluyla halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasıyla cezalandırılması talep edildi.

İddianamede, paylaşımların deprem bölgesindeki vatandaşlar arasında korku ve paniğe neden olduğu, ayrıca arama kurtarma çalışmalarında aksamalara yol açtığı ifade edildi. Şüpheliler arasında Oğuzhan Uğur’un yanı sıra Kaan Kayacan ve Ercan Özdemir de yer alıyor. Uğur, ifadesinde paylaşımların infial yaratma amacında olmadığını ve depremzedelere yardım etmeyi hedeflediklerini belirtti. Yargılamaya önümüzdeki günlerde İstanbul Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

Oğuzhan Uğur Neden Hapis Cezası Aldı?

Oğuzhan Uğur, 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremler sonrası, ‘BaBala TV’ adlı sosyal medya hesabından yapılan ve Kahramanmaraş Kumçatı köyünde barajın patladığı ve Hatay Antakya Yarseli Barajı’nın çatladığı yönünde paylaşımlar nedeniyle ‘basın ve yayın yoluyla halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın yürüttüğü soruşturma neticesinde, bu paylaşımların deprem bölgesindeki arama kurtarma çalışmalarını aksattığı ve halk arasında korku ile paniğe yol açtığı belirtildi.

Uğur, ifadesinde, ekibinin deprem sonrası gönüllülerle birlikte çalıştığını, teyit edilmemiş bilgilerin paylaşılmaması konusunda uyarılar yapıldığını, ancak bu uyarılara rağmen paylaşımlar yapıldığını belirtti. Paylaşımların infial yaratma amacında olmadığını vurgulayan Uğur, bölge halkına yardım etmeyi amaçladıklarını ifade etti. Ercan Özdemir ise, kendisinin yalnızca bilgi teyit ekibine bilgi aktardığını ve tweet atma yetkisinin olmadığını belirtti. Hazırlanan iddianamede, şüphelilerin ayrı ayrı 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

Oğuzhan Uğur Kaç Ay Hapse Girecek?

Sosyal medya fenomeni Oğuzhan Uğur, sahibi olduğu ‘BaBala TV’ hesabından, 6 Şubat 2023’teki depremler sonrasında yaptığı paylaşımlar nedeniyle yargılanacak. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı iddianamede, Uğur’un barajların çatladığına dair yanıltıcı bilgileri yayarak halk arasında korku ve paniğe neden olduğu ve arama kurtarma çalışmalarını aksattığı iddia ediliyor. Bu nedenle, Uğur’un ‘basın ve yayın yoluyla halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçundan 1 yıl 6 aydan 4 yıl 6 aya kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor. Kesin ceza, mahkemenin kararının ardından netleşecek.

Oğuzhan Uğur Kimdir?

Oğuzhan Uğur, 29 Ocak 1984 tarihinde Ankara’da doğdu. Lise eğitimini Ankara Atatürk Anadolu Lisesi ve Bahçelievler Deneme Lisesi’nde tamamladıktan sonra Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite öğrenciliği sırasında Mustafa Şevki Doğan ve Osman Sınav’ın yardımcılığını yaptı. Uğur, BaBaLa TV’de çeşitli programların sunuculuğunu yapmaktadır.

Bu içeriğimizde Oğuzhan Uğur hapse girecek mi, Oğuzhan Uğur neden hapis cezası aldı gibi sorulara detaylı bir şekilde yanıt verdik. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir