1. Anasayfa
 2. Gündem

Ramazan Bayramında Üniversiteler Tatil mi 2024?

Ramazan Bayramında Üniversiteler Tatil mi 2024?
0

Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olacağı bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Akıllara takılan sorulardan birisi de, Ramazan Bayramında üniversitelerin tatil olup olmayacağı oldu. Bildiğiniz üzere üniversiteler birçok resmi tatilde eğitime devam edebiliyor. Bunun nedeni üniversitelerin tatil kararının genelde üniversite yönetimi veya YÖK tarafından verilmesidir. Peki Ramazan bayramında üniversiteler tatil mi 2024? Bayramda üniversiteler tatil mi? İşte tüm detaylar…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarına göre ramazan bayramı tatili 9 gün sürecek. Böylece resmi tatil 9 gün olarak belirlendi. Ancak asıl merak edilen konu resmi tatil değil, üniversite tatilleri oldu. Üniversitelerin ramazan bayramında ya da 9 günlük bayram tatilinde açık olup olmayacağı tartışma konusu oldu. Bu konuya bu içeriğimizde açıklık getireceğiz.

ramazan bayramında üniversiteler tatil mi 2024

Ramazan Bayramı Tatili Kaç Gün?

Ramazan Bayramı için belirlenen resmi tatil, 9 gün olarak belirlendi. Kamu çalışanları için 6 Nisan’da başlayan Ramazan Bayramı tatili, 14 Nisan Pazar günü sona eriyor. Böylece resmi tatil dokuz gün olarak belirlenmiş oluyor. Ancak üniversiteler ve özel kurumlar için tabii ki de durumlar farklı olabiliyor. Normalde 3,5 gün olan resmi tatil 9 güne çıkartıldı ve bu yıl ramazan bayramı resmi tatili tam olarak 9 gün boyunca yapılacaktır.

8 Nisan Salı günü ve yarım gün olan 9 Nisan Salı günleri de resmi tatil kapsamına alındı ve böylece resmi tatil gün sayısı 9 güne çıkartıldı. Kamu kurumlarında resmi tatil olarak bu günlerde kamu çalışanları çalışmayacak. Gel gelelim, ramazan bayramında üniversiteler tatil mi 2024 sorusuna. Tüm öğrencilerin aklındaki tek soru şu anda bu. Bu konudaki karar ise aşağıdaki şekildedir.

Ramazan Bayramında Üniversiteler Tatil mi 2024?

Ramazan bayramında 9 günlük resmi tatil olması nedeniyle birçok üniversite tatil olacaktır. Ancak, bu karar üniversitelere göre değişmektedir. Bazı üniversiteler 9 gün boyunca tatil olsa da, bazı üniversiteler sadece bayram günlerinde ya da sadece 1-2 günlük tatil kararları verebiliyor. Bu nedenle, üniversitenizin bu konu hakkındaki kararını öğrenmek için resmi internet sitesini ya da sosyal medya hesaplarını kontrol edebilirsiniz.

Henüz şu anda birçok üniversite ramazan bayramında kaç günlük tatil olacağı konusunda bir karar yayınlamış değil. Üniversitelerden bu konuda karar yayınlandığında içeriğimize ekleyeceğiz. Ara ara içeriğimizi kontrol etmeyi unutmayın. Ramazan bayramında üniversiteler tatil mi 2024 sorusuna bu şekilde yanıt vereceğiz.

Bayramda Üniversiteler Kaç Gün Tatil?

Tatil olacak mı sorusundan sonra en çok sorulan soru kaç gün tatil olacağı oldu. Tabii ki de yukarıda da belirttiğimiz gibi her üniversitenin bu konudaki kararı farklı olabilir. Yüksek olasılıkla bütün üniversiteler bayram günlerinde tatil kararı alacaktır. Ancak resmi tatil olan 9 gün boyunca hangi üniversitelerin tatil olacağı net olarak bilinemez. Üniversitelerin alacakları karar farklılık gösterecektir. Okuduğunuz üniversitenin duyurularını bu nedenle sık sık takip etmeniz tavsiye edilir.

Bazı üniversiteler yalnızca 3,5 gün tatil kararı alırken, bazı üniversiteler ise 9 günlük tatil kararı almaktadır. Henüz açıklama yapmayan üniversiteler için beklemeniz gerekmektedir. Üniversiteniz yapılacak olan bayram tatili hakkında kısa zaman içerisinde resmi bir açıklama yapacaktır. Böylece, kaç günlük bir tatil yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

Bu içeriğimizde ramazan bayramında üniversiteler tatil mi 2024 sorusuna yanıt verdik. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Ayrıca eklemek istediğiniz bir bilgi olursa diğer okurlarımızın da yararlanması için yorumlara ekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir