1. Anasayfa
 2. Finans

Yeni Kredi Kartı Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Nasıl Olacak?

Yeni Kredi Kartı Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Nasıl Olacak?
0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, kredi kartlarındaki borçların yükselişini fark ettiklerini ve bunun üzerine bazı çalışmalar yaptıklarını açıklamıştı. Bugün ise kredi kartı düzenlemesinin yeni adımları açıklandı. Kredi kartlarına gelecek olan bu düzenlemeler ile ilgili en çok sorulan soru ise yeni kredi kartı düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek sorusu oldu. Kredi kartı düzenlemesi 2024 değişiklikleri neler? İşte tüm detaylar ve yeni açıklamalar…

Kredi kartlarına çok yakın zamanda yeni düzenlemeler geleceğini hepimiz biliyoruz. Hatta öyle ki, bugün kredi kartlarına geleceği iddia edilen bazı düzenlemeler ortaya çıktı bile. Ancak merak edilen şeylerden birisi de bu düzenlemelerin ne zaman gerçekleşeceği ve hangi tarihten itibaren yürürlüğe gireceği oldu. Kredi kartlarına borçlanmayı azaltmak için çalışmalar yapan TCMB başkanlığı yeni açıklamalarda da bulundu.

yeni kredi kartı düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek

Kredi Kartı Düzenlemesi Nasıl Olacak?

Kredi kartlarına gelecek olan düzenlemelerin henüz tamamı açıklanmadı ancak iddiaya göre bazı düzenlemeler şimdiden belirlendi. Aşağıdaki listede yazan değişiklikler yalnızca bir iddiadır. Henüz resmi bir açıklamaya dayanmamaktadır. İddia edilen liste ise şu şekilde;

 • Kredi kartına taksit uygulaması kaldırılabilir.
 • Asgari ödeme tutarları artırılabilir.
 • Kart limiti düşürülebilir.
 • Kredi kartı faiz oranları artırılabilir.
 • Ödeme alışkanlıkları zayıf olanlara ek önlemler geliştirilebilir.
 • Yüksek limitli harcamalara kısıtlama getirilebilir.
 • Lüks tüketime dayalı kredi kartı harcamalarına limit konulabilir. (NTV)

Enflasyonla mücadelenin önemli adımlarından birisi olan kredi kartı düzenlemesi hakkında masada konuşulduğu iddia edilen ve gelebilecek olan önlemler bu şekilde iddia edildi. Ancak şu anda net bir resmi açıklama bulunmadığından dolayı kesin doğru bilgiye ulaşmak zor. Yeni kredi kartı düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek konusu hakkında da çeşitli iddialar söz konusu.

Yeni Kredi Kartı Düzenlemesi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

Şu anda kredi kartları ile ilgili düzenleme çalışmaları devam ediyor. Toplantılar ve görüşmelerin devam etmesi sebebiyle henüz net bir karar alınmadı. Bu nedenle şu anda kredi kartı düzenlemesinin yürürlüğe gireceği tarih net olarak bilinmiyor. TCMB Başkanlığının yapacağı çalışmaların neticesinde alınacak olan kararlar doğrultusunda bir tarih belirlenecek. Bu tarihte yeni kredi kartı düzenlemeleri yürürlüğe girecek. Böylece enflasyonun önüne geçmek ve artan kredi kartı borcu oranlarını düşürmek için çalışmalar devam edecek.

Kredi kartlarının faizlerinde veya diğer konularda hangi değişikliklerin yapılacağı kararına henüz varılmadığından dolayı net bilgi vermek mümkün olmuyor. Yeni kredi kartı düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek sorusu için de araştırmalar ve çalışmalar devam ediyor.

Kredi Kartı Faizleri Artacak mı?

Yeni kredi kartı düzenlemesi ne zaman yürürlüğe girecek sorusunun yanı sıra en çok sorulan sorulardan birisi de Kredi kartı faizlerinin artıp artmayacağı konusu oldu. Böyle bir iddia şu anda konuşuluyor olsa da, TCMB Başkanlığının bu konuda resmi bir açıklama yapması bekleniyor. Şu anda net bir karar alınmış olmadığından dolayı bilgi vermemiz mümkün değildir. Resmi açıklamaların ardından yeni kararları sizlere aktaracağız.

Kredi kartlarına gelecek olan düzenleme de faizlerin artırılacağı kararının alınacağı iddia ediliyor ancak bu konuda tabii ki son kararı ve sözü Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığı verecektir. Gelecek olan açıklamalar merakla bekleniyor.

Eğer özet geçecek olursak Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığı kredi kartı harcamalarını azaltma doğrultusunda çeşitli çalışmaları sürdürmektedir. Yeni kararlar için toplantılar düzenlenmeye devam ediyor. Şu anda kredi kartlarına yapılacak olan düzenlemenin içeriği henüz açıklanmadı. İçerik hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmında bizimle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir