1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Kahoot Oyun Oluşturma Nasıl Yapılır?

Kahoot Oyun Oluşturma Nasıl Yapılır?
0

Kahoot oyun oluşturma yapmak isteyenler oyunların nasıl oluşturulacağını ve nasıl yönetileceğini öğrenmek istiyor. Kahoot uygulaması üzerinden bir oyun oluşturarak arkadaşlarınızın veya bulunduğunuz yerdeki kişilerin oyuna katılmasını sağlayabilirsiniz. Kahoot’ta ücretsiz olarak herkes oyun oluşturarak oyuncuları odaya davet edebilir. Peki bu nasıl yapılıyor? İşte tüm detaylar…

Kahoot’un ücretsiz ve ücretli versiyonları bulunmaktadır. Eğer profesyonel olarak kalabalık bir ortamda Kahoot oyunu oluşturacaksanız ücretli versiyonu almanız gerekmektedir. Bunun nedeni, Kahoot’un ücretsiz sürümüne sunduğu kişi sınırlandırmasıdır. Ücretli ve ücretsiz planların her birinin çeşitli sınırlandırmaları vardır. Ancak aile veya arkadaşlar arasında oynamak istiyorsanız, ücretsiz plan sizin için yeterli olacaktır.

Kahoot Ne İşe Yarar?

Kahoot, bir eğitim aracı olarak görülmektedir. Kullanıcı tarafından oluşturulan sorular ile bir test oluşturularak diğer kullanıcılara sunulabilen bir uygulamadır. Kahoot ile, bir öğretmen ya da bir salon moderatörü kendi hazırladığı sorular ile bir test oluşturup herkesin görebileceği bir alana ekranı yansıtabilir. Sonrasında ise salonda bulunanlar kendi telefonlarından teste katılarak hep beraber Kahoot etkinliğine dahil olabilirler. Böylece bir sıralama alınabilir ve sıralamada başarılı olanlar ödüllendirilebilir. Birçok etkinlikte bu nedenle Kahoot sistemi kullanılmaktadır.

Kahoot, özellikle eğitim ve eğlence amaçlı kullanılan interaktif bir platformdur. Öğretmenler sınıf içi aktivitelerde, öğrencilerin dikkatini çekmek ve öğrenmeyi eğlenceli hale getirmek için Kahoot’u sıkça kullanıyorlar. Öğrenciler, Kahoot üzerinde sorulara cevap verirken yarışma ortamı oluşturulur. Ayrıca öğretmenler, sınav ve testlerini hazırlamak ve uygulamak için de Kahoot’u tercih ederler. Kahoot’un sunduğu çeşitli formatlar arasında anketler, çoktan seçmeli sorular ve doğru/yanlış sorular yer alır. Özellikle pandemi döneminde uzaktan eğitimde de Kahoot popüler bir araç haline gelmiştir. Uzaktan eğitim süreçlerinde öğretmenler, Kahoot’u kullanarak öğrencileri etkileşime dahil edebilir ve ders materyallerini daha ilgi çekici hale getirdi.

Kahoot Oyun Oluşturma Nasıl Yapılır?

Kahoot’ta oyun oluşturmak oldukça basittir. Bunu yapmak için web üzerinden Kahoot’un internet sitesini kullanabilirsiniz. Oyun oluşturmak istediğiniz bilgisayar üzerinden buradaki linke girerek kayıt olmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları takip ederek oyun oluşturmak hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz. Tüm detaylardan teker teker bahsettik. Aklınızda soru işareti kalmaması için sonuna kadar okumanızda fayda var. İşte; Kahoot oyun oluşturma adımları…

create.kahoot.it adresine girin.

Açılan sayfada eğer üyeliğiniz yoksa yeni bir üyelik oluşturun.

Hesabınıza giriş yaptıktan sonra sağ üstte bulunan oluştur butonuna tıklayın.

Açılan sayfada soru oluşturucu aracını kullanarak sorularınızı hazırlayın.

Sorularınızı hazırladıktan sonra “Kaydet” butonuna tıklayın.

Karşınıza çıkan seçenekler arasından “Sun”a dokunarak oyunu oluşturabilirsiniz.

Oyunu oluşturduğunuzda ekranda bir pin kodu belirlenecektir. Oyuna katılacak oyuncuların Kahoot mobil uygulaması üzerinden “Katıl”a tıkladıktan sonra PIN kodunu girmesi gerekmektedir. Böylece oyuncular oyuna katılabilir.

Kullanım kolaylığı açısından Kahoot oldukça sık tercih edilmektedir. Ücretsiz olarak bir oyun oluşturduğunuzda oyuna 10 kişiye kadar davet edebiliyorsunuz. Eğer ücretli bir premium üyeliğiniz varsa bu sayı 100’e kadar çıkabiliyor. Hatta limitleri kaldırmanız bile mümkün olabiliyor. Böylece oluşturduğunuz etkinliği kalabalık bir ortamda da oyunculara sunabilirsiniz.

Oluşturduğunuz sorular ekranda çıkar ve oyuncular doğru seçeneğin olduğu renk butonuna kendi telefonlarından tıklarlar. En hızlı ve doğru cevabı veren oyuncu en yüksek puanı alır. Böylece en hızlı şekilde cevaplandırarak en çok doğru soru bilen yarışmacı 1. olur. Ödüllendirme yapmak açısından da Kahoot sıralama sunmaktadır.

Bu içeriğimizde Kahoot oyun oluşturma nasıl yapılır sorusuna detaylı bir şekilde yanıt verdik. İçeriğimiz hakkındaki görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Yorumlarınız bizim için çok değerlidir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 3
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir