1. Anasayfa
 2. Gündem

Savaşa Dahil Olan Ülkeler 2024 (İran – İsrail)

Savaşa Dahil Olan Ülkeler 2024 (İran – İsrail)
0

Savaşa dahil olan ülkeler bir bir listelendi. Son günlerde İran ve İsraril’in arasında yaşanan kızışmalardan sonra birçok ülke savaşa dahil olarak 3. dünya savaşının ışıklarını yaktı. İran’ın İsrail’e düzenlemiş olduğu SİHA ve füze saldırılarından sonra ortalık daha da kızıştı. Birçok ülkeden saldırılar sonrasında açıklamalar geldi. Bazı ülkeler de bu savaşa dahil oldu. İşte İran – İsrail savaşına dahil olan bütün ülkeler…

İran’ın İsrail’e yaptığı saldırılar sonrasında birçok ülkeden çeşitli açıklamalar ve saldırılar gelmeye başladı. An itibariyle savaşa birçok ülke de dahil oldu. Savaşla ilgili İngiltere, Rusya, Ürdün, Avrupa Birliği, Yemen ve Lübnan gibi birçok yerden arka arkaya açıklamalar geldi. Peki şu anda savaşa dahil olan ülkeler hangileri? İşte tüm detaylar…

savaşa dahil olan ülkeler 2024

İran İsrail Savaşı Neden Çıktı?

Olaylar 1 Nisan’da İsrail’in, İran’ın Şam’daki konsolosluğuna yapılan hava saldırısını üstlenmesiyle başladı. Saldırıda 7 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından İran, kısasa kısas yapacağını açıkladı. İran lideri, “Gerekli karlılığı vereceğiz. Onları cezalandıracağız.” açıklamalarında bulunduktan sonra olaylar kızışarak devam etti. İran’ın ve İsrail’in saldırıları devam etmekte. Savaşa sonradan dahil olan faklı ülkeler de bulunmaktadır. Aynı zamanda, birçok ülke desteklediği tarafı da açıklama yaparak belli etti. Peki hangi ülke hangi tarafı destekliyor? Savaşa dahil olan ülkeler hangileri? İşte tüm detaylar…

İran – İsrail Savaşa Dahil Olan Ülkeler Hangileri?

Şu anda savaşa dahil olan ülkeler İran, Yemen, Lübnan ve karşı tarafta İsrail ve ABD olmaktadır. Ürdün Silahlı Kuvetleri’de çatışmaya dahil oldu. Taraflar İran ve İsrail olurken İsrail’i destekleyen ülkeler başta ABD olmak üzere Fransa, Ürdün ve Birleşik Krallık olurken İran’ı destekleyenler Hizbullah ve Husiler olmaktadır. Şu anda Türkiye’nin bu çatışmada bir tarafı veya desteği yoktur. Henüz Türkiye’den bu çatışmalara ilişkin bir açıklama gelmedi.

İRAN’I DESTEKLEYEN ÜLKELERİSRAİL’İ DESTEKLEYEN ÜLKELER
LÜBNANABD
YEMENFRANSA
ÜRDÜN
BİRLEŞİK KRALLIK

Henüz çatışmalar sıcağı sıcağına devam ederken diğer ülkelerden de çeşitli açıklamalar gelmeye devam ediyor. Savaşa dahil olan ülkeler ve tarafları destekleyen ülkeler açısında yeni gelişmeler çok yakında yaşanacaktır. Gelecek olan açıklamalara göre yeni gelişmeleri buradan paylaşmaya devam edeceğiz. Şu anda savaşa katılan ve desteğini belirten ülkeler bu kadar. Diğer ülkelerden açıklamalar geldikçe içeriği güncelleyeceğiz.

Türkiye Savaşa Dahil Olacak mı? (Oldu mu?)

Gelişen olayların ardından Türkiye’den Tahran ve İsfahan’a doğru hareket eden THY, Pegasus ve Ajet uçakları İstanbul şehrindeki hava limanına geri çağırıldı. Ardından da THY ve Pegasus; İran, Irak, Ürdün ve Lübnan’a yapılacak olan seferlerin hepsini iptal etme kararı aldı. Ancak henüz Türkiye’den İran ve İsrail çatışmalarına yönelik taraf belirten ya da destek gösteren herhangi bir açıklama gelmedi. Türkiye’nin bu savaşa mümkün olduğu sürece dahil olmayacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’nin Rusya – Ukrayna savaşında da olduğu gibi arabulucu bir pozisyonda olacağı tahminleri olduğu gibi, hiç bir şekilde dahil olmayacağı tahminleri de bulunuyor. İsrail’in yanında olmayacağından emin olduğumuz için Türkiye’nin İran’ı destekleyeceğini düşünüyoruz. Yapılacak olan dış politikalara ve açıklamalara göre neler olacağını hep birlikte göreceğiz.

İran İsrail Savaş Başladı mı?

İran ve İsrail arasında gerginlik devam ediyor. İran’ın yapmış olduğu SİHA ve hava saldırılarının ardından İsrail’de savunmalarına devam ediyor. ABD ve İran arasında da gerginlik devam ediyor. İsrail’i destekleyeceklerinin altını çizen Biden, İran’ın İsrail’e saldıracağını düşünerek bunu yapmaması konusunda sürekli olarak uyarılarda bulundu. Şu anda çatışmalar ve saldırılar İsrail ve İran arasında ara ara devam ediyor.

Bu içeriğimizde İran ve İsrail arasındaki savaşa katılan ülkeler hakkında detaylı bir liste ve içerik hazırladık. İran ve İsrail savaşında hangi ülkenin kimi desteklediğini ve hangilerinin savaşa dahil olduğunu detaylı bir şekilde açıkladık. İçeriğimiz hakkında görüş ve önerilerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir