1. Anasayfa
 2. Gündem

Türkiye’nin 2. Astronotu Kimdir? Tuva Cihangir Atasever Kimdir?

Türkiye’nin 2. Astronotu Kimdir? Tuva Cihangir Atasever Kimdir?
0

Türkiye Cumhuriyeti, 19 Ocak 2024 saat 00.49’da ilk Türk Astronot Alper Gezer Avcı’yı SpaceX ile uzaya göndermişti. Uluslararası Uzay İstasyonuna giden Alper Gezer Avcı görevini başarıyla tamamlayarak dünyaya döndü. Şimdi ise Türkiye Cumhuriyeti uzaya 2. astronotu göndermeye hazırlanıyor. Peki, Türkiye’nin 2. Astronotu Kimdir? Tuna Cihangir Atasever Kimdir? Gelin birlikte Türkiye tarihinin 2. astronotunu beraber inceleyelim.

Türkiye’nin 2. Astronotu Kimdir? Tuva Cihangir Atasever Kimdir?

Tuva Cihangir Atasever bir diğer adıyla Türkiye’nin 2. astronotu, 1992 yılında Ankara şehrinde doğdu. Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik mühendisliği lisans eğitimini bitirdi. Kaliforniya Üniversitesinde Elektrik-Elektronik mühendisliği alanında yüksek lisans yaptı. Daha sonrasında ise ROKETSAN’da 5 yıl aviyonik sistem mühendisi olarak görev yaptı. Uzaya gidecek isimler arasında yedek listede bulunan Tuva Cihangir Atasever, bugün itibariyle Alper Gezeravcıdan sonra uzaya gidecek 2. isim olmuştur.

Türkiye’nin 1. Astronotu Kimdir? Alper Gezeravcı Kimdir?

Alper Gezeravcı bir diğer adıyla Türkiye’nin 1. astronotu, 1979 yılında Mersin’in Silifke ilçesinde dünyaya geldi. Yörük kökenli bir ailenin çocuğudur. Babasının mesleği sebebiyle Türkiye’nin farklı illerinde yaşamıştır.

Alper Gezeravcı, 2001’de İstanbul Hava Harp Okulu’nda Elektronik Mühendisliği lisans eğitimini tamamlamıştır. Daha sonrasında ise Dayton Ohio’daki Wright-Patterson Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Hava Kuvvetleri Teknoloji Enstitüsü’nde yüksek lisans yapmıştır.

İlk Türk Astronotumuz Alper Gezeravcı geçtiğimiz tarihlerde 19 Ocak 2024 saat 00.49’da SpaceX ile Türkiye Cumhuriyeti adıba Uluslararası Uzay İstasyonuna görevini yapmak üzere gönderildi ve görevini başarıyla tamamlayarak ülkemize geri dönmüştür.Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözü: ‘İstikbal Göklerdedir!’. Alper Gezeravcı’nın dünyaya döndükten sonraki ilk paylaşımı ise: ‘Merhaba Dünya! Ben geldim.’ oldu.

Alper Gezeravcı’nın Uzaydaki İlk Sözü Nedir?

Alper Gezeravcı, 19 Ocak 2024 saat 00.49’da SpaceX ile Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen görevi yerine getirmek amacıyla uzaya gönderilmiştir. Uluslarlararası Uzay İstasyonuna giden Alper Gezeravcı, Türkiye’yi bu konuda temsil etmiştir. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı’nın uzaydaki ilk sözleri ise dünya tarihine altın harflerle kazınmıştır. İlk Türk Astronotumuz Alper Gezeravcı’nın ilk sözü: ‘İSTİKBAL GÖKLERDEDİR!‘ olmuştur.

Alper Gezeravcı’nın Uzaya Gitme Maliyeti Ne Kadar?

İlk Türk Astronotumuz olan Alper Gezeravcı, 19 Ocak 2024 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen görevi yerine getirmek amacıyla uzaya gönderildi. Uluslararası Uzay İstasyonuna giden Gezeravcı, uzayda birçok bilimsel faaliyete katkıda bulunmuştur. Uzaya Elon Musk’ın kurduğu SpaceX firması ile gönderilmiştir. Uzaya gitmenin maliyetinin ne kadar olduğu ise vatandaşlar açısından merak konusu olmuştur. Ortaya birçok iddialar atılmıştır. Bunun üzerine yapılan araştırmalar sonucunda Türkiye Cumhuriyetinin Alper Gezeravcı’yı 55 milyon dolar vererek uzaya gönderdiği açıklanmıştır. Bazı vatandaşlar bu konu dolayısıyla tepki göstermiştir. Sosyal medya hesaplarından tepki paylaşımları yapmıştır. Siz değerli okuyucularımıza soruyoruz, sizler neler düşünüyorsunuz. 55 milyon dolar ile uzaya göndermek sizce doğru mu?

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 2
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir