1. Anasayfa
 2. Ne Alaka?

Dünya Düz mü? Kuran’da Dünya Düz Mü?

Dünya Düz mü? Kuran’da Dünya Düz Mü?
0

Dünya düz mü? Kuranda dünya düz mü? Bakara 22. ayette ne anlatılmak isteniyor? Bugünkü yazımızda dünyanın yuvarlak mı olduğunu yoksa düz mü olduğunu, Kuran’ı Kerim’de dünyanın şekli hakkında ne yazıldığını, dünyanın şekli hakkında pilotların ne dediğini sizler için araştırdık. Buyrun, yazımıza geçelim.

Dünya Düz Mü?

Düz Dünya, Dünya’nın şeklinin dümdüz veya disk olarak ele alındığı çok eski bir kavramdır. Dünya tarihinde klasik döneme kadar Yunanistan, Helenistik döneme kadar Yakın Doğu’nun Tunç Çağı ve Demir Çağı medeniyetleri, Gupta dönemi başlayana kadar Hindistan ve Çin’de dahil olmakla birlikte birden çok antik kültür, düz dünya modelini onaylamıştır. Düz dünya inancını onaylayan topluluklar/ülkeler:

Batı Asya Ülkeleri

Mezopotamya ve antik Mısır düşüncesinde, aslında dünya koca bir okyanusta yüzen bir disk, düzlem olarak kabul edilmiştir. Buna çok benzeyen bir model de MÖ. 8. yüzyılda Homerik açıklamasında verilmiştir: ‘Dünya’nın dairesel yüzeyini çevreleyen su kütlesi olan Okeanos, bütün yaşamın ve muhtemelen bütün, tüm tanrıların babasıdır.’ Antik Mısır piramitlerinde ise benzer bir şekil görülmektedir.

dünya düz mü

İsrailliler ise, Dünya’yı cennetten ayıran ve üstünde kemerli bir kubbe bulunduran suda yüzen bir disk/düzlem olarak hayal ettiği iddia edilmiştir.

Antik Yunan

Filozoflar ve Şairler

Bazı Sokrates’ten önceki filozoflar Dünya’nın düz olduğuna inanıyordu. Thales, Demokritos, Leukippos.

Tarihçiler

Bazı tarihçiler Dünya’nın düz olduğuna inanıyordu. Hatta Miletli Hekataios, Dünya’nın düz ve suyla çevrili olduğunu düşünüyordu.

Avrupa Ülkeleri

Antik Cermen ve İskandinav halkları’da kocaman okyanusla çevrili Dünya’ya sahip ve düz olduğuna inanıyorlardı.

Doğu Asya Ülkeleri

Antik Çin’de herkes tarafından inanılan inançtır. Antik Çin, Dünya’nın düz ve kare olduğu ve göklerin ise yuvarlak olduğuna sorgulanmadan inanılmıştır. Ta ki 17. yüzyılda Avrupa astronomisinin ortaya çıkmasıyla beraber sorgulanmaya başlandı. Hatta Zhang Heng’in halkına dünyanın yuvarlak olduğunu kanıtlamak için şu örneği vermiştir: “Gökler tavuk yumurtası gibidir ve Tatar yayı mermisi kadar yuvarlaktır. Dünya, yumurtanın sarısı gibidir ve merkezde yatar.”

dünya düz mü

Türklerde Düz Dünya Kavramı

Türklerdeki Düz Dünya teorisi İslamiyet öncesi Türk inançları ile ortaya çıkmıştır. Daha sonrasında Türklerin İslam ile tanışması ve İslam’a geçişiyle beraber önemli Türk düşünürlerinin bazıları hem Düz Dünya hem de Küre şeklini savunmuştur. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet ortaya çıkmıştır. Bu sayade insanların iletişimi ve ortaya atılan destekli/desteksiz iddialar hızlı bir şekilde yayılmıştır. Dünya düz mü? sorusu insanlar için hep bir merak konusu olmuştur. 21. yüzyılda ise Türklerin internetle tanışması ile birlikte Düz Dünya görüşü yaygınlık kazanmıştır. Türkiye’de ilk Düz Dünya derneği ise Adana’da Doğukan Özkan tarafından açılmıştır. 2024 yılında Türkiye ilk astronotunu uzaya göndermiştir. İlk Türk astronot Alper Gezeravcı olmuştur. Alper Gezeravcı, uzaydan dünyayı bizzat gördüğünü ve dünyanın şeklinin GEOİT olduğunu açıklamıştır.

Kuran’da Dünya Düz Mü?

Dünya’nın şekli insanlığın var oluşundan itibaren hep bir merak konusu olmuştur. Teknoloji çağında yaşadığımız için sosyal medya da dünyanın şekli ile ilgili gerçek veya gerçek olmayan birçok haber ortaya atılmıştır. Peki, Kuranda dünya düz mü? Kuran dünyanın şekli hakkında ne diyor? Kurana göre dünya yuvarlak mı? Buyrun yazımıza.

İslam Dinin’de Dünyanın Şekli Nedir?

İslam dünyasında bazı ilim sahibi insanlar Dünya’nın düz oluğunu öne sürmüşlerdir. Bunun yanı sıra bazı İslam alimleri ise Dünya’nın yuvarlak olduğunu savunmuştur. Kur’an-ı Kerim’de ise Bakara suresinin 22. ayetinde dünyanın şekline dair bir açıklama bulunmaktadır.

dünya düz mü

Bakara Suresi 22. Ayet Nedir?

“O (Rabbiniz ki) sizin için yeryüzünü bir döşek, göğü de bir tavan yaptı. Ve gökten (bulutlar vasıtasıyla) su indirerek bununla sizin için (çeşitli) ürünlerden rızık (lar) çıkardı. (Yaratan ve rızıklandıran sadece Allah’tır.) Bu hakikatleri bildiğiniz hâlde (sakın) Allah’a ortaklar koşmayın.”

Dünya Düz Mü Yuvarlak Mı?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık uzaya çıkmak mümkün hale gelmiştir. Bilimsel araştırmalar sonucunda Dünya’nın GEOİT şeklinde olduğu söylenmektedir. Yani bilim Dünya’nın GEOİT(Yuvarlak) şeklinde olduğunu söylüyor fakat Dünya’nın düz olduğunu savunan kişi sayısıda oldukça bir hayli fazla. Dünya’nın düz olduğunu savunan kişiler arasında bazı pilotlar ve bilim adamları da bulunmaktadır. Oranlamamız gerekirse Dünya’nın GEOİT olduğunu düşünenlerin sayısının düz olduğunu düşünenlerin sayısına oranı yüzdelik olarak %95’e %5’tir. Sizler neler düşünüyorsunuz? Sizce dünya düz mü yuvarlak mı? Görüşlerinizi yorumlar kısmında belirtmeyi unutmayınız.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Hemen ücretsiz üye olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir